Grumpy Cat wygrała proces. Fortuna za naruszenie praw autorskich

Ze świata

grumpycats.comGrumpy Cat wygrała proces za naruszenie praw autorskich

Grumpy Cat, amerykańska kotka, która stała się „osobowością internetową” ze względu na marudny wygląd pyszczka wygrała 710 tysięcy dolarów w procesie dotyczącym łamania praw autorskich.

Grumpy Cat (czyli zrzędliwy, w złym humorze) zdobyła popularność z powodu charakterystycznego wyglądu pyszczka przypominającego wyrazem marudnego kota. Sprzedaż jego wizerunku stała się dla opiekunów zwierzaka intratnym biznesem, ale nie zawsze wykorzystywany jest legalnie.

Proces

Tak właśnie było w przypadku firmy Grenade, która zakupiła prawa do wykorzystywania wizerunku kota przy sprzedaży mrożonego napoju o nazwie "Grumppuccino”, ale wykorzystując zdjęcia kotki promowała też inne produkty np. koszulki. Za takie działanie w 2015 roku Grumpy Cat Limited, czyli firma do której należą prawa do wizerunku kota pozwała Grenadę. Teraz sąd w Kalifornii zdecydował, że właściciele firmy kawowej naruszyli prawa autorskie i nakazał wypłatę odszkodowania w wysokości 710 tysięcy dolarów.

Osobowość internetowa

Popularność Grumpy Cat zaczęła się we wrześniu 2012 roku od zamieszczenia zdjęć kotki na jednym z portali społecznościowych. Pokazywały one zrzędliwy wyraz pyska w zbliżeniu. Fotografia cieszyła się ogromną popularnością i opiekunowie kotki założyli jej oficjalny profil na Facebooku, który obecnie obserwuje 8,7 milionów osób. Kotka przez lata zdobyła wiele wyróżnień (np. najbardziej wpływowego kota). Pojawiła się też w kilku filmach dokumentalnych, a także komedii "Grumpy Cat: Niewesołych Świąt".

Autor: msz//sta / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: grumpycats.com