Ze świata

"Sytuacja w Atenach jest krytyczna". Grexit uderzy w europejskie banki?

Ze świata


- Grecki rząd jest świadomy tego, że musi działać szybko - dla greckich banków, jest pięć minut do północy - powiedział Andreas Dombret, członek zarządu niemieckiego banku centralnego. Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w przyszłym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Świadomi klienci banków

- Grecki rząd jest świadomy tego, że musi działać szybko - dla greckich banków, jest pięć minut do północy - dodał Dombret, członek zarządu niemieckiego banku centralnego.

Jak ocenił, "sytuacja w Grecji jest bardzo krytyczna i klienci banków naturalnie to dostrzegają". Dlatego jak dodał, "bezpośrednie zagrożenia dla europejskich banków są stosunkowo niewielkie".

Jak oświadczył tymczasem w niedzielę szef greckiego rządu Aleksis Cipras, jego kraju nie powinno się obwiniać o to, że nie osiągnął dotąd porozumienia z wierzycielami. Wezwał przywódców unijnych do pominięcia "rozmów technicznych" i znalezienia rozwiązania politycznego.

Cipras oskarża wierzycieli

Grecki premier uważa, że powodem jest raczej "obsesja niektórych przedstawicieli instytucjonalnych, którzy nalegają na nierozsądne rozwiązania i są obojętni na demokratyczny rezultat niedawnych greckich wyborów". Według Ciprasa grecki rząd jest gotów na kompromisy, np. w kwestii prywatyzacji, mimo "ideologicznej opozycji" lewicowej partii Syriza, która wygrała wybory. Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Szef KE ostrzega przed "Grexitem"
Szef KE ostrzega przed "Grexitem"TVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości