"Atenom zostało pięć dni na uniknięcie Grexitu". Jutro decydujące starcie z wierzycielami

Ze świata

TVN24 BiSGrexit nieunikniony? Coraz mniej czasu na porozumienie

Wyjście Grecji ze strefy euro będzie nieuniknione, jeśli Ateny i wierzyciele nie znajdą rozwiązania w ciągu najbliższych pięciu dni - powiedział Guenther Oettinger, komisarz Unii Europejskiej. Angela Merkel twierdzi zaś, że decydujące będzie sobotnie spotkanie.

- Zrobimy wszystko do 30 czerwca, aby pokazać, że Grecy są gotowi na reformy - stwierdził Guenther Oettinger, komisarz UE. - Grexit nie jest naszym celem, ale jeśli Ateny i wierzyciele nie znajdą rozwiązania w ciągu pięciu najbliższych dni, to będzie to nieuniknione - dodał.

Kluczowa sobota

W sobotę odbędzie się kolejne spotkanie eurogrupy w sprawie odblokowania pomocy finansowej dla Grecji. Zdaniem kanclerz Angeli Merkel to będą "decydujące" negocjacje. - Spotkanie eurogrupy w sobotę ma decydujące znaczenie, bo czas nagli. Wszyscy uczestnicy Rady Europejskiej uznali, że trzeba zrobić wszystko, by znaleźć rozwiązanie w sobotę - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel. Według niej na obecnym etapie nie jest możliwe przekazanie Grecji dalszego wsparcia ponad to, co jest przewidziane w aktualnym, drugim programie pomocowym dla tego kraju. Podobne zdanie ma prezydent Francji Francois Hollande. - Musimy zrobić wszystko, aby osiągnąć trwałe porozumienie. Grecja musi przedstawić propozycje, którą pozwolą instytucjom wejść w rozstrzygającą fazę - stwierdził Hollande.

Coraz mniej czasu

Program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca a bez ostatniej raty pomocy w wysokości 7,2 mld euro, kraj ten nie będzie w stanie uregulować spłaty zadłużenia wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To może oznaczać bankructwo i wyjście Aten ze strefy euro. Warunkiem odblokowania środków jest porozumienie z instytucjami, reprezentującymi pożyczkodawców w sprawie reform, jakie przeprowadzić ma Grecja. Wspólna oferta dotycząca koniecznych reform, którą uzgodniły te instytucje, nie została przyjęta przez Grecję. Negocjatorzy reprezentujący rząd w Atenach przedstawili kontrpropozycje na posiedzeniu eurogrupy. Mają one być przeanalizowane na niższym, eksperckim szczeblu.

"Jabłka niezgody" między Grecją a jej wierzycielami. O co toczy się gra?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: Reuters, Bloomberg, PAP,

Raporty: