Grecy nie chcą porzucać euro. "Ateny muszą dogadać się z wierzycielami"

Ze świata

sxc. hu70 proc. pytanych chce porozumienia między rządem a międzynarodowymi wierzycielami

W referendum w sprawie zachowania wspólnej europejskiej waluty zdecydowana większość (62,1 proc.) Greków zagłosowałaby za pozostaniem ich kraju w strefie euro, a blisko jedna trzecia (32,5 proc.) poparłaby wyjście z niej - wynika z najnowszego sondażu.

Zgodnie z badaniem ośrodka Marc, przedstawionym w środę wieczorem przez telewizję Alpha, 70 proc. pytanych chce porozumienia między rządem a międzynarodowymi wierzycielami w sprawie sposobu uregulowania problemów finansowych zadłużonej Grecji. Obecnie w tej sprawie toczą się rozmowy.

Sondaż pokazuje, że lewicowo-populistyczny rząd Aleksisa Ciprasa ma wciąż duże poparcie w społeczeństwie, ale z każdym tygodniem spada. 13 lutego aż 83 proc. pytanych pozytywnie oceniało pracę rządu, do 6 marca poparcie zmalało do 64 proc., a 18 marca wynosiło już 59,8 proc.

SYRIZA wciąż popularna

Mimo to gdyby w najbliższą niedzielę w Grecji odbyły się wybory parlamentarne, ponownie wygrałaby rządząca lewicowa koalicja SYRIZA (40,2 proc. wskazań), zdecydowanie dystansując drugą siłę polityczną w kraju, konserwatywną Nową Demokrację (21 proc.).

W wyborach z 25 stycznia ugrupowania te zdobyły odpowiednio 36,3 proc. i 27,8 proc. głosów.

Porozumienie Grecji z EurolandemTVN24 BiS

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc. hu