Rosja kusi Grecję tańszym gazem i kredytami. Chce zniesienia sankcji i dostępu do aktywów

Ze świata


Rosja może zaoferować Grecji zniżkę na gaz i nowe kredyty, gdy premier Aleksis Cipras odwiedzi Moskwę w tym tygodniu - pisze biznesowy dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło w rządzie Rosji. Cipras spotka się w środę z prezydentem Władimirem Putinem.

W tym tygodniu grecki premier Aleksis Tsipras spotka się w środę w Moskwie z Władimirem Putinem. Przywódcy mają omówić relacje gospodarcze obu krajów, a także kwestię unijnych sankcji wobec Rosji. Według źródeł rosyjskiej gazety, Grecja może uzyskać obniżkę cen gazu i korzystne kredyty w zamian za greckie poparcie w poluźnianiu sankcji i aktywa.

Co zyskają?

- Jesteśmy gotowi rozważyć kwestię obniżki cen gazu dla Grecji - mówi anonimowe źródło Kommersanta zbliżone do rosyjskiego rządu. Gazprom i Rosyjskie Ministerstwo Energetyki odmówiło udzielania oficjalnego komentarza w tej sprawie.

Jednak źródło Kommersanta twierdzi, że w zamian za niższą cenę surowca i atrakcyjne pożyczki Rosjanie chcą dostępu do greckich aktywów. Agencja nie podaje jednak żadnych konkretów o jakie aktywa może chodzić.

Zbliżenie

Już w zeszłym tygodniu grecki premier Aleksis Tsipras zapowiedział zacieśnienie współpracy Grecji z Rosją. W wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS powiedział, że po okresie chłodnych relacji w przeszłości dąży do "wiosny" w stosunkach dwustronnych.

Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję za jej rolę w kryzysie ukraińskim uznał za "ślepą uliczkę". Oświadczył, że wprawdzie poprzedni rząd Grecji przyłączył się do tych "bezsensownych" działań, ale on, Tsipras, powiedział przywódcom Unii Europejskiej, że to stanowisko Aten może się zmienić.

Podkreślił, że Rosjanie i Grecy są sojusznikami. - Nasze narody nawiązały bratnie stosunki, kiedy w krytycznym momencie historycznym prowadziły wspólną walkę - powiedział, nawiązując do czasów drugiej wojny światowej.

Grecja chce zbliżenia z RosjąTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry/ps / Źródło: reuters, pap