Grecja otworzyła swoje banki

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatW Grecji otwarto banki

W Grecji otwarto banki, które nie działały od 29 czerwca. Wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące wypłat pieniędzy z bankomatów i korzystania z kart kredytowych, ale są one nieco złagodzone. Nadal zamknięta będzie dziś grecka giełda.

Otwarcie banków to pierwsza oznaka powrotu do normy po tym, jak rozpoczęto rozmowy w sprawie nowego planu ratunkowego dla Aten. Ten ruch był oczekiwany m.in. po zwiększeniu w czwartek przez Europejski Bank Centralny finansowania ratunkowego dla banków greckich (tzw. emergency liquidity assistance - ELA).

Od rana przed oddziałami banków w centrum Aten ustawiały się długie kolejki ludzi chcących nadrobić zaległości w prowadzeniu interesów po trzech tygodniach wakacji bankowych.

Koniec z kolejkami do bankomatów

Utrzymany jest dotychczasowy limit wypłat z bankomatów, czyli 60 euro dziennie, ale od poniedziałku możliwa będzie kumulacja wypłat, pod warunkiem nieprzekroczenia kwoty 420 euro tygodniowo. Oznacza to, że Grecy nie będą musieli stać codziennie w kolejkach do bankomatów.

Grecy mogą również używać swoich kart kredytowych za granicą, co w ciągu trzech ostatnich tygodni nie było możliwe.

Wciąż zablokowane są transfery pieniężne do banków zagranicznych. Utrzymany został także zakaz realizowania czeków. Są również ograniczenia na otwieranie nowych kont lub aktywowanie uśpionych rachunków.

- Kontrola kapitału i ograniczenia wypłat pozostają, ale wkraczamy w nowym etap, który mamy nadzieję, będzie normalnością - powiedziała szefowa stowarzyszenia greckich banków Luka Katseli. Bankowcy uprzedzali, że po trzech tygodniach mogą być pewne zakłócenia w świadczonych usługach, ale liczą na to, że sytuacja szybko wróci do normalności.

Zamknięcie banków było najbardziej widoczną oznaką kryzysu, który doprowadził w ostatnich tygodniach Grecję na skraj bankructwa. Państwa strefy euro porozumiały się w ubiegłym tygodniu w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek do specjalnego funduszu. Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść 82-86 mld euro.

Pilna pożyczka

W piątek wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis poinformował, że Grecja w poniedziałek otrzyma pilną pożyczkę pomostową w wysokości 7,16 mld euro.

Pieniądze te mają pozwolić Grecji na uregulowanie zaległości wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i spłatę części należności wobec Europejskiego Banku Centralnego przed zakończeniem negocjacji o nowym programie pomocowym. Termin na spłatę raty długu do EBC w wysokości 3,5 mld euro przypada właśnie dzisiaj.

Autor: tol / Źródło: PAP

Raporty: