Greckie banki będą zamknięte do końca tygodnia

Ze świata

PAP/EPA | ORESTIS PANAGIOTOUW obliczu kryzysu Grecy szturmują banki i bankomaty

Banki w Grecji, zamknięte od 29 czerwca, zostaną otwarte w poniedziałek, ograniczenia w wypłatach będą znoszone stopniowo - podał w czwartek grecki wiceminister finansów Dimitris Mardas. Poprzednio informowano, że banki będą nieczynne do czwartku włącznie.

Ministerstwo uzasadniło kolejne przedłużenie wakacji bankowych "koniecznością ochrony systemu finansowego i greckiej gospodarki z powodu braku płynności". Mardas oświadczył, że po otwarciu banki prawdopodobnie nieco złagodzą restrykcje nałożone na wypłaty gotówki. Władze sprawdzają możliwość wprowadzenia kumulacji wypłat i limitów tygodniowych w miejsce ograniczenia dziennego. - Jeśli ktoś nie chce pobierać 60 euro w poniedziałek, a chce zrobić to we wtorek, będzie mógł naraz wyciągnąć 120 euro lub 180 w środę - powiedział Mardas w telewizji ERT. Dodał, że obecnie jest to sprawdzane, ale prawdopodobnie jest to "technicznie możliwe". Obecnie limit wypłat z bankomatów jest utrzymany na poziomie 60 euro dziennie. Restrykcje wprowadzono po masowych wypłatach oszczędności przez Greków zaniepokojonych sytuacją kraju.

W czwartek, po przyjęciu przez grecki parlament pierwszego pakietu reform wymaganych przez wierzycieli, Europejski Bank Centralny poinformował o zwiększeniu finansowania ratunkowego dla banków greckich (tzw. emergency liquidity assistance - ELA).

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA | ORESTIS PANAGIOTOU

Raporty: