EBC odcina Grecję od pieniędzy, ale rząd Ciprasa dosypie bankom miliardy euro

EBC odcina Grecję od pieniędzy
TVN24 BiSEBC odcina Grecję od pieniędzy

Greckie banki będą mogły w razie potrzeby otrzymać dodatkowe 10 mld euro ponad obowiązujący dotąd limit wypłat z funduszu doraźnej pomocy dla utrzymania swej płynności - głosi wydane w czwartek oświadczenie przedstawiciela rządu Grecji.

Europejski Bank Centralny poinformował w środę wieczorem o swej decyzji, by z dniem 11 lutego wstrzymać udzielanie kredytów pod zastaw greckich obligacji państwowych. Jak zaznacza Reuters, decyzja ta oznacza dla centralnego Banku Grecji konieczność wsparcia banków komercyjnych w najbliższych tygodniach dziesiątkami miliardów euro dla zapewnienia ich wypłacalności i była odpowiedzią na to, co wielu w EBC widzi jako porzucanie przez nowy grecki rząd realizacji wymaganych przez program pomocowy reform.

EBC odcina Grecję

Sytuacja, gdy greckie banki nie mogą już zaciągać w EBC pożyczek pod zastaw krajowych obligacji, zmusza je do korzystania ze środków funduszu pomocy doraźnej Banku Grecji. Fundusz ten jednak udziela kredytów o wyższym niż w przypadku EBC oprocentowaniu. Władze Grecji ostro skrytykowały decyzję EBC. - Nie pozwolimy się szantażować. Otrzymaliśmy mandat od narodu greckiego - powiedział w czwartek w telewizji rzecznik rządu Gawril Sakelaridis dodając, iż "nie ma żadnych powodów do zaniepokojenia".

26.01.2015 | Grecja: Syriza wygrała wybory. Czy to koniec kłopotów kraju?
26.01.2015 | Grecja: Syriza wygrała wybory. Czy to koniec kłopotów kraju?Fakty TVN

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości