Grecki rząd sprawdza, na kogo w Unii może liczyć. Minister w Paryżu już od dziś

Ze świata


Nowy minister finansów Grecji Janis Warufakis w sobotę, a nie jak wcześniej planowano w poniedziałek, uda się do Paryża - poinformował jego resort. W niedzielę spotka się tam ze swym francuskim odpowiednikiem Michelem Sapinem.

Wcześniej zapowiadano, że Warufakis w niedzielę poleci do Londynu i dopiero w poniedziałek uda się do Paryża, by spotkać się z Sapinem oraz ministrem gospodarki Emmanuelem Macronem.

Sprawdzą Unię

Szef greckiego resortu finansów oraz nowy premier Aleksis Cipras, lider lewicowego ugrupowania Syriza, które zwyciężyło w ubiegłotygodniowych przedterminowych wyborach parlamentarnych, ogłosili, że odwiedzą kilka stolic, by sprawdzić ilu mają sojuszników wśród krajów UE.

Syriza deklaruje zamiar złagodzenia dotychczasowej polityki oszczędności budżetowych, wynegocjowania restrukturyzacji długu zagranicznego i wstrzymania prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - co budzi niepokój inwestorów.

Warufakis będzie w Paryżu od soboty, a Cipras od środy. We wtorek obaj spotkają się w Rzymie. Według francuskiego ministerstwa finansów Warufakis będzie rozmawiał z Sapinem w niedzielę po południu.

W programie "europejskiego tournee" nowych greckich władz nie przewidziano wizyty w Niemczech, kraju ostro sprzeciwiającym się jakiemukolwiek obniżaniu greckiego długu.

Pomoc i zobowiązanie

W 2010 roku stojąca na progu bankructwa Grecja w zamian za międzynarodową pomoc finansową sięgającą 240 mld euro zobowiązała się do reform i drastycznych oszczędności.

W piątek nowy rząd w Atenach zapowiedział, że Grecja nie będzie dalej współpracować z kontrolerami trojki. Zamiast tego rząd Grecji będzie współpracował z "prawowitymi instytucjami Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego".

Trojka to Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW - główni dostarczyciele pomocy kredytowej dla Grecji. Warufakis nazwał trojkę "nielegalnym i antyeuropejskim gremium".

Autor: mn / Źródło: PAP