Grecki rząd planuje amnestię podatkową. Wystarczy sprowadzić pieniądze do kraju

Ze świata

ShutterstockGrecja boryka się z ogromnymi problemami finansowymi

Rząd w Atenach planuje zaoferowanie amnestii Grekom, którzy sprowadzą z powrotem do kraju pieniądze, wywiezione w celu ominięcia greckiego fiskusa. O takim planie poinformowała we wtorek w telewizji wiceminister finansów Nadja Walawani.

Skruszeni grzesznicy podatkowi będą się mogli dobrowolnie zgłosić, uiścić jednorazową opłatę i zalegalizować w ten sposób swoje pieniądze.

Walawani nie ujawniła, jak duża miałaby to być opłata. Grecka prasa sugeruje, że może to być 15 proc. środków deklarowanych w ramach amnestii.

Grecki kryzys

Grecja wciąż boryka się z ogromnymi problemami finansowymi i oczekuje przynajmniej częściowego odblokowania ostatniej transzy pomocy międzynarodowej. 20 lutego ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące. Wypłaty są zawieszone w oczekiwaniu na wprowadzenie reform przez lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa. Jak podała w niedzielę gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", kraj ten ma zapewnioną płynność finansową do 8 kwietnia. Po tym terminie sytuacja może stać się - zdaniem redakcji - "krytyczna".

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: