Grecja dotrzymała słowa: przesłała nowy program oszczędności

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatGrecja przekazała plan reform

Rząd Grecji przekazał szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi "program działań oszczędnościowych" - poinformowała w czwartek wieczorem grecka telewizja państwowa ERT1. Program wysłano mailem o godz. 21.30 czasu polskiego. Na razie nie są znane szczegóły greckich propozycji. Rzecznik Dijsselbloema potwierdził te doniesienia.

Szef eurogrupy Dijsselbloem odebrał nowe greckie propozycje - poinformował wieczorem na Twitterze, Michel Reijns.

Rzecznik Dijsselbloema zapowiedział, że nie będzie żadnych komentarzy szefa eurogrupy dopóki instytucje, czyli Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska nie ocenią propozycji Aten. Potwierdził, że posiedzenie eurogrupy odbędzie się w sobotę.

Jest ona niezbędna do otrzymania przez Ateny kolejnego pakietu pomocowego.

Tweet podał dalej później sam szef eurogrupy.

Grecy zdążyli

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, termin przedstawienia przez Ateny pożyczkodawcom planu reform, który mógłby stanowić podstawę do podjęcia negocjacji na temat trzeciego programu pomocy dla Grecji, mija o północy w czwartek. O takie wsparcie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) Grecja zwróciła się w środę.

Reuters poinformował, że grecki rząd zwróci się w piątek do parlamentu o zgodę na negocjowanie zapisu "działań poprzedzających", który mógłby być podstawą porozumienia z kredytodawcami, przewidującego pomoc finansową w zamian za reformy.

Agencja powołuje się na greckie źródło rządowe, według którego parlament w jednym głosowaniu miałby zdecydować, czy upoważnić rząd do wykorzystania tego zapisu jako podstawy rokowań. Później ponownie głosowałby nad samymi "działaniami poprzedzającymi".

Chcą pokazać polityczną wolę

Reuters zwraca uwagę, że "działań poprzedzających" - ustaw dotyczących reform - domagają się od Aten wierzyciele; działania te miałyby przekonać międzynarodowych kredytodawców o intencjach greckiego rządu.

Według źródła, na które powołuje się Reuters, rząd Grecji chce w ten sposób okazać polityczną wolę wdrażania obiecanych reform, ale bez podejmowania jakichkolwiek jednostronnych działań przed spotkaniem eurogrupy.

Na niedzielę planowany jest szczyt eurogrupy i szczyt całej UE, który może albo dać zielone światło do rozpoczęcia rozmów o wsparciu dla Aten albo - w razie braku porozumienia - przedyskutować konsekwencje ewentualnej niewypłacalności Grecji.

Bielecki: Grecy będą płacili kartkamiTVN24 Biznes i Świat

Autor: khm/ / Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Raporty: