Nie ma zgody w niemieckim rządzie. Co z grecką propozycją?

Ze świata


Ministerstwo finansów Niemiec, kierowane przez Wolfganga Schaeublego (CDU) odrzuciło wniosek Grecji o przedłużenie pomocy finansowej. Odmienne stanowisko zaprezentował jednak wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD).

- Pismo z Aten nie jest treściwą propozycją rozwiązania (kryzysu) - oświadczył w czwartek rzecznik ministerstwa finansów Martin Jaeger. W wypowiedzi dla agencji dpa wyjaśnił, że grecka propozycja zmierza w rzeczywistości do kontynuowania finansowania bez wypełniania zobowiązań wynikających z programu. - Pismo nie jest zgodne z kryteriami ustalonymi w poniedziałek w ramach strefy euro - podkreślił Jaeger.

Dobry krok?

Gabriel uznał natomiast, że "złożona na piśmie propozycja greckiego rządu dotycząca negocjacji w sprawie kontynuacji programu reform jest pierwszym krokiem we właściwym kierunku". Zdaniem Gabriela tę "nową postawę greckiego rządu powinno się wykorzystać jako punkt wyjścia do negocjacji", a nie odrzucać ją przedtem publicznie. Szefom eurogrupy i Komisji Europejskiej powinno się dać czas i szanse na poważne negocjacje z Grecją, a potem ocenić wynik tych negocjacji. - Teraz jest na to za wcześnie - powiedział Gabriel. Agencja dpa napisała, że Gabrielowi nie spodobało się, iż Schaeuble w pojedynkę od razu odrzucił grecką propozycję. - Jestem za tym, żebyśmy teraz nie mówili za szybko "tak" lub "nie". Doradzałbym rozmowy - oświadczył Gabriel.

Co proponują Grecy?

Grecki rząd zaproponował w czwartek partnerom z eurolandu przedłużenie o sześć miesięcy "umowy kredytowej", która nie zawiera przedłużenia obowiązującego memorandum przewidującego oszczędności. Ateny zobowiązały się, że zachowają w tym czasie równowagę budżetową. Poinformowało o tym greckie źródło rządowe, cytowane przez AFP. Rząd premiera Aleksisa Ciprasa "zgodnie ze swymi obietnicami nie poprosił o przedłużenie memorandum" obowiązującego od 2010 roku i zakładającego oszczędności, lecz o przedłużenie "umowy kredytowanej" poprzez "porozumienie pomostowe na sześć miesięcy, podczas których zobowiąże się do utrzymania równowagi budżetowej" - powiedziało to źródło.

Grecja prosi Unię o pomoc - godz. 13:00TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP