Grecka giełda będzie zamknięta do końca tygodnia. Przez problemy techniczne

Ze świata

Grecka giełda jest nieczynna od 29 czerwca

Grecka giełda, nieczynna od 29 czerwca, będzie prawdopodobnie zamknięta jeszcze do końca tygodnia - poinformowała w środę rzeczniczka giełdy, tłumacząc to problemami związanymi z siecią komputerową.

We wtorek Europejski Bank Centralny wyraził zgodę na otwarcie ateńskiej giełdy, nie nakładając żadnych ograniczeń na zagranicznych inwestorów, lecz z zastrzeżeniem, że pewne limity muszą obowiązywać inwestorów lokalnych, by uniknąć dalszej ucieczki kapitału.

Pieniądze zamknięte w depozytach

Zgodnie z planem zaaprobowanym przez EBC lokalni gracze giełdowi będą mogli nabywać akcje, lecz nie mogą w tym celu wyciągać pieniędzy z depozytów w greckich bankach. O terminie otwarcia parkietu zadecyduje ministerstwo finansów, które wyda też instrukcje dotyczące ograniczeń obrotu giełdowego. Giełda była nieczynna od końca czerwca, gdy władze w Atenach zdecydowały się również zamknąć banki i wprowadzić kontrolę przepływu kapitału, aby uniknąć załamania systemu bankowego, gdyby klienci masowo zaczęli wypłacać oszczędności. Banki zostały otwarte 20 lipca, nadal jednak pozostawiono pewne ograniczenia wypłat pieniędzy. Przedstawiciel giełdy powiedział w poniedziałek, że Grecja nadal potrzebuje nieco czasu na sfinalizowanie pewnych warunków, które umożliwiłyby otwarcie giełdy w zgodzie z opinią EBC.

Zobacz akty greckiej tragedii:

Autor: tol / Źródło: PAP

Raporty: