Rząd Ciprasa przesłał do parlamentu projekt reform, których wymagają wierzyciele. Jutro głosowanie

Ze świata


Rząd Grecji przesłał we wtorek do parlamentu projekt ustawy dotyczący pierwszych reform spośród tych, których zażądali od Aten kredytodawcy - poinformowało źródło w parlamencie, cytowane przez AFP. Projektem zajmą się teraz komisje parlamentarne.

Projekt dotyczy reformy podatku VAT, urzędu statystycznego, reformy emerytalnej, wdrożenia do prawa krajowego dyrektywy UE dotyczącej rekapitalizacji banków, a także harmonogramu otwierania dostępu do zawodów, które obecnie są regulowane - podaje Reuters.

Czas ucieka

Na przyjęcie części wymaganych przez kredytodawców reform Ateny mają czas do 15 lipca. To ustawy w sprawie racjonalizacji systemu podatku VAT i rozszerzenia bazy podatkowej, zmian w systemie emerytalnym, niezależności urzędu statystycznego ELSTAT oraz wprowadzenia automatycznego hamulca wydatków w przypadku niedotrzymania celów pierwotnej nadwyżki budżetowej. Do 22 lipca Grecja ma przyjąć kodeks postępowania cywilnego, który ma przyspieszyć procesy jednocześnie ograniczając ich koszty, a także przepisy wdrażające dyrektywę o restrukturyzacji i likwidacji banków. Reformy te są warunkiem trzyletniego wsparcia finansowego dla Grecji, które ma wynieść 82-86 mld euro. Ustalenia te zapadły w poniedziałek na szczycie przywódców państw strefy euro w Brukseli.

Trudna droga przed Grecją. Co to oznacza dla zwykłych obywateli?TVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP