Niemcy zapłacą Grecji 279 mld euro? Minister ujawnia sumę reparacji wojennych

Ze świata

commons.wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0) | RyansWorldGrecki wiceminister finansów poinformował, że Niemcy są winne Atenom niemal 279 mld euro zadośćuczynienia

Grecki wiceminister finansów poinformował, że Niemcy są winne Atenom niemal 279 mld euro zadośćuczynienia za zbrodnie i zniszczenia w czasie hitlerowskiej okupacji.

Greckie rządy i prywatne osoby przez dziesięciolecia domagały się odszkodowań wojennych od Niemiec, ale nigdy wcześniej oficjalnie nie podano wysokości łącznej sumy roszczeń.

Nasilenie

Komisja parlamentarna powołana przez rząd Aleksisa Tsiprasa zaczęła pracę w zeszłym tygodniu. Ma zbadać niemieckie długi, w tym reparacje wojenne, tzw. pożyczkę okupacyjną jaką zaciągnęły nazistowskie Niemcy z Banku Grecji, a także kwestię zwrotu skradzionych skarbów archeologicznych. Przemawiając na posiedzeniu komisji parlamentarnej w poniedziałek, wiceminister finansów, Dimitris Mardas powiedział, że Berlin jest winien Atenom 278,7 mld euro, zgodnie z obliczeniami głównego urzędu rachunkowego kraju, informuje "Guardian".

Temat odszkodowań nabrał tempa w ciągu ostatnich kilku lat, po tym jak Grecy zaczęli odczuwać trudności w ramach działań oszczędnościowych narzuconych przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ratowanie Grecji przed bankructwem kosztowało obie instytucje łącznie 240 mld euro. III Rzesza okupowała Grecję w latach 1941-1944, dopuszczając się w tym czasie licznych zbrodni wojennych.

Porozumienie już było

Berlin przypomina, że zgodnie z podpisaną w 1960 roku dwustronną umową, władze RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek niemieckich. Rozdzielenie tych pieniędzy pomiędzy poszkodowanych leżało w gestii greckiego rządu. Grecki parlament opowiedział się za zbadaniem, czy należy domagać się od Niemiec reparacji wojennych. W celu wyjaśnienia tej kwestii powołano komisję parlamentarną złożoną z przedstawicieli wszystkich partii reprezentowanych w parlamencie. Z raportu opracowanego przez izbę obrachunkową na polecenie greckiego rządu wynika, że udzielona Niemcom pożyczka wynosiła 476 mln reichsmarek, co odpowiada obecnie kwocie 11 mld euro. RFN zawarła pod koniec lat 50. umowę odszkodowawczą z 12 krajami zachodnimi. Z Grecją umowa została podpisana w 1960 roku. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

Grecja proponuje Niemcom kompromis ws. reparacji wojennych

Autor: mb / Źródło: Guardian

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0) | RyansWorld