Niemcy pokochali Grecję. Fala turystów znów zalewa kraj

Ze świata

ShutterstockW ubiegłym roku Grecję odwiedziły 22 mln turystów

Grecja odnotowała w 2014 roku wzrost o 23 proc. liczby turystów z zagranicy, w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowały we wtorek greckie służby statystyczne, ELSTAT. Dane potwierdzają dobry stan sektora turystyki, jednego z głównych motorów gospodarki.

W sumie w ubiegłym roku Grecję odwiedziły 22 miliony turystów wobec 18 mln w roku 2013.

Najwięcej z Niemiec

Na Grecję decydują się przede wszystkim (ponad 88 proc.) turyści z Europy, przy czym przodują Niemcy, którzy stanowią ok. 11 proc. wszystkich europejskich turystów. Następni w kolejności są Brytyjczycy (9,5 proc.), Bułgarzy (7 proc.), Francuzi (6,6 proc.) i Rosjanie (5,7 proc.). Służby statystyczne zwracają uwagę na znaczący wzrost liczby bułgarskich turystów (o ponad 120 proc.), których liczba w omawianym okresie przekroczyła liczbę gości z Francji. Spadła natomiast liczba Rosjan - o 7,6 proc. - ze względu na trudności gospodarcze, zwłaszcza spadek kursu rubla. Już w 2013 roku Grecja odnotowała rekordowy sezon turystyczny, po trudnym roku 2012, kiedy to gorsze dane spowodowane zostały groźbą powtarzających się strajków i klimatem niepewności politycznej i gospodarczej.

Pozytywne perspektywy

Mimo toczących się właśnie napiętych negocjacji między Atenami i ich kredytodawcami rok 2015 zapowiada się dla Grecji pod względem turystyki zachęcająco - twierdzą przedstawiciele sektora. Według nich spodziewać się można nowego rekordu - 22,5 mln zagranicznych turystów, do których doliczyć należy 2,5 mln pasażerów statków wycieczkowych.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: