Od luksusowych hoteli do małych tawern. Grecja bierze się za oszustów podatkowych

Ze świata

ShutterstockPierwszy audyt ośrodków turystycznych został przeprowadzony w ubiegły weekend

W Grecji rozpoczęła się kampania przeciw oszustwom podatkowym w ośrodkach turystycznych. - Zaczniemy od drogich, luksusowych hoteli, ale dotrzemy nawet do najmniejszych tawern - zapowiedział w środę wiceminister finansów Trifon Aleksiadis.

Pierwszy audyt ośrodków turystycznych przeprowadzony w ubiegły weekend wykazał, że prawie jedna czwarta badanych firm próbuje unikać płacenia podatków - powiedział dziennikarzom Aleksiadis.

Brakuje inspektorów

Drastyczne cięcia budżetowe i redukcja zatrudnienia w sektorze publicznym sprawiły, że służbom zajmującym się przestępstwami podatkowymi brakuje personelu, ale dodatkowi inspektorzy zostaną ściągnięci z innych departamentów - wyjaśnił wiceminister. W związku z wprowadzaniem reform gospodarczych, których domagają się wierzyciele Grecji, stawka VAT wzrosła z 13 proc. do 23 proc. Podniesiono VAT od niepsującej się żywności, restauracji, kursów taksówek, prezerwatyw czy pogrzebów. Stawka VAT od hoteli to nadal 13 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w swym najnowszym raporcie na temat Grecji, że o ile poprawiła się ściągalność podatków, to jednak oszustwa podatkowe są powszechną praktyką wśród osób bardzo zamożnych i samozatrudnionych.

Zobacz dlaczego Grecja jest nr. 1 na wakacyjnej liście przebojów.

Grecja nr. 1 na wakacyjnej liście przebojówTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: