Grecja ma przedstawić listę reform we wtorek

Ze świata

sxc.huZawarte z eurostrefą wstępne porozumienie otwiera Grecji drogę do koniecznych reform

Grecja przedstawi listę reform we wtorek rano - poinformował dzisiaj grecki urzędnik. Do poniedziałku rząd w Atenach miał przedstawić pierwszą listę reform, od której uzależnione jest przedłużenie programu pomocy finansowej dla Aten. Nie wiadomo, co jest przyczyną opóźnienia.

- Lista reform zostanie wysłana do ministrów finansów eurostrefy we wtorek rano, a telekonferencja odbędzie się po południu - poinformował urzędnik.

Jakie reformy

Jak dodał, na liście znajdą się środki służące opanowaniu "kryzysu humanitarnego" w Grecji, uregulowaniu zaległości podatkowych i tzw. złych pożyczek. Przewidziano też odstąpienie od zajmowania nieruchomości obciążonych długami. Będą również reformy strukturalne mające na celu walkę z uchylaniem się od podatków, zwalczanie korupcji, przemytu paliw, restrukturyzację sektora publicznego i ograniczenie biurokracji.

Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się w piątek, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform.

Trojka wystawi ocenę

Lista reform przedstawiona przez grecki rząd będzie oceniona przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu (Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny). Do końca kwietnia lista ma zostać uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji uzgodnień przez Grecję pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Grecja zobowiązała się też, że nie podejmie jednostronnie decyzji, które oznaczałyby wycofanie się z uzgodnionych już reform i negatywnie wpłynęłyby na sytuację finansową, ożywienie gospodarcze czy stabilność finansów. Program pomocowy dla Grecji, który uchronił ją przed bankructwem, miał wygasnąć 28 lutego.

Grecja zaciśnie pasa i dostanie pomoc? "Mają niewielki wybór"TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: