Niższe emerytury i kwota wolna od podatku. Taką cenę mają zapłacić za pakiet pomocowy

Ze świata

Ten kraj stawia na "techplomację". "Relacje z Google będą równie istotne jak te z Grecją"TVN24 BiS
wideo 2/3

Po kilkudniowym maratonie negocjacyjnym Grecja zdołała porozumieć się z międzynarodowymi pożyczkodawcami w sprawie nowych oszczędności na ok. 3,6 mld euro. To odblokuje wypłatę środków z pakietu pomocy - ogłosił we wtorek minister finansów Euklid Cakalotos.

- Ukazał się biały dym - ogłosił szef resortu finansów w greckiej telewizji. Jak dodaje agencja dpa, na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia ze strony wierzycieli Grecji - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Mechanizmu Stabilności i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Pakiet oszczędności

Ministerstwo Finansów w Atenach poinformowało, że chodzi o pakiet posunięć oszczędnościowych na sumę ok. 3,6 mld euro, w tym przede wszystkim obniżki emerytur (sięgające 18 proc.) od 1 stycznia 2019 roku, a także zmniejszenie kwoty wolnej od podatku z 8 636 do 5 681 euro. Po wypracowaniu porozumienia eksperci mają przedstawić strefie euro raport w tej sprawie. Dopiero jego zatwierdzenie, a także obietnica udziału ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dadzą zielone światło do wypłaty kolejnych środków ramach wynoszącego 86 mld euro pakietu pomocowego. Grecja będzie pilnie potrzebowała zastrzyku finansowego w lipcu, gdy w związku z zobowiązaniami kredytowymi będzie musiała zapłacić ponad 7 mld euro.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock