Walka z korupcją, mniej biurokracji i porządek z podatkami. Grecja wysłała trojce plan walki z kryzysem

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatDziś Grecja powie, jak chce walczyć z kryzysem

Grecki rząd wysłał o północy list zawierający propozycje reform gospodarczych, które Ateny wdrożą w zamian za dalszą pomoc finansową. List otrzymali przedstawiciele tzw. trojki - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. List ma być potwierdzeniem kompromisu osiągniętego w Brukseli w sprawie kontynuacji wsparcia finansowego dla Aten. Grecja ustaliła z pozostałymi krajami strefy euro, że program pomocy finansowej zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform.

Rząd Grecji przekazał w terminie, około północy w nocy z poniedziałku na wtorek, listę planowanych reform gospodarczych - podała Komisja Europejska. Przedstawienie propozycji jest warunkiem kontynuowania wsparcia finansowego dla Aten.

Dzisiaj decyzja Brukseli

We wtorek po południu ma się odbyć telekonferencja ministrów finansów państw strefy euro, podczas której mają oni zdecydować, czy pomoc finansowa dla zadłużonej Grecji będzie kontynuowana. Według cytowanych przez agencje źródeł zbliżonych do KE grecki minister finansów Janis Warufakis przekazał listę propozycji szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi, Komisji Europejskiej, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnego Przedstawiona przez Grecję lista planowanych reform jest "dostatecznie wyczerpująca, by być zasadnym punktem wyjścia dla pomyślnego zakończenia przeglądu" - oceniły te źródła. Według nich KE jest "zbudowana silnym zobowiązaniem (Grecji) na rzecz walki z unikaniem opodatkowania i korupcją". Przedstawiając propozycje reform gospodarczych, rząd grecki spełnił pierwszy warunek do dalszego otrzymywania pomocy finansowej.

Na liście reform znalazły się:

- środki służące opanowaniu "kryzysu humanitarnego" w Grecji,

- uregulowanie zaległości podatkowych i tzw. złych pożyczek,

- odstąpienie od zajmowania nieruchomości obciążonych długami,

- walkę z uchylaniem się od podatków,

- zwalczanie korupcji i przemytu paliw,

- restrukturyzację sektora publicznego,

- ograniczenie biurokracji.

Ważny głos

Jak pisze we wtorek gazeta "Handelsblatt", minister finansów Niemiec Wolfgang Schauble utorował drogę do ewentualnego głosowania w parlamencie jeszcze w tym tygodniu kwestii przedłużenia pożyczki dla Grecji - informuje wtorkowy "Handelsblatt". Jak pisze, minister miał poprosić o głosowanie w liście do przewodniczącego Bundestagu Norberta Lammerta. Dokument uzależnia głosowanie od propozycji reform zaproponowanych przez Grecję.

- Pod warunkiem, że Grecja wypełni swoje zobowiązania niemiecki rząd będzie za przyjęcie proponowanego rozszerzenia (pomocy - red.) - miała napisać Schauble.

Ocena trojki

Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się w piątek, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform.

Pierwsza lista reform ma być oceniona przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu (KE, MFW, EBC). Do końca kwietnia lista ma być uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji uzgodnień przez Grecję pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Grecja zobowiązała się też, że nie podejmie jednostronnie decyzji, które oznaczałyby wycofanie się z uzgodnionych już reform i negatywnie wpłynęłyby na sytuację finansową, ożywienie gospodarcze czy stabilność finansów. Program pomocowy dla Grecji, który uchronił ją przed bankructwem, miał wygasnąć 28 lutego.

Grecja zaciśnie pasa i dostanie pomoc? "Mają niewielki wybór"TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: PAP, BBC

Raporty: