Grecja sprzeda Niemcom 14 lotnisk. Zgarnie 1,2 mld euro

Ze świata

wikimedia.org/ (CC BY-SA 4.0) | Flo WeissPrywatyzacja objęła m.in. lotnisko na wyspie Korfu

W ciągu 10 dni Grecja podpisze umowy z niemiecką firmą Fraport na prywatyzację 14 regionalnych lotnisk, w tym na wyspach Mykonos, Santorini, Korfu i Rodos - poinformował we wtorek szef funduszu odpowiedzialnego za program prywatyzacji Stergios Pitsiorlas.

Sprzedaż regionalnych lotnisk przyniesie Grecji 1,23 mld euro - zapowiedział Pitsiorlas. Fraport zrządza lotniskami we Frankfurcie, tureckiej Antalyi oraz w Warnie i Burgas w Bułgarii.

Następne porty

Ateny zgodziły się na ambitny program prywatyzacji, opiewający na 50 mld euro, w ramach ustaleń z wierzycielami Grecji, które pozwoliły uruchomić kolejny pakiet pomocowy dla tego kraju. Następna ważna transakcja planowana przez rząd Grecji to sprzedaż portu Pireus; wszystkie oferty kupna mają zostać złożone do 21 grudnia - poinformował Pitsiorlas. Planowana jest też między innymi prywatyzacji portu w Salonikach, kolei państwowych i sieci gazowej.

Program prywatyzacji

Program prywatyzacji to element lipcowego porozumienia Grecji z międzynarodowymi wierzycielami wartości 86 mld euro, zakładającego pomoc w zamian za surowe cięcia i oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm. Zostało ono zawarte pod przymusem, podczas gdy majaczyła groźba bankructwa kraju i izolacji od reszty Unii Europejskiej oraz strefy euro. Był to już trzeci pakiet pomocowy dla Grecji od 2010 roku.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/ (CC BY-SA 4.0) | Flo Weiss