TVN24 Biznes | Ze świata

Nowe obostrzenia w Grecji. Większe restrykcje dla niezaszczepionych

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Nowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 będą obowiązywać w Grecji od 13 września. Wymagane będą od nich regularne testy na obecność koronawirusa, obejmą ich też ograniczenia w dostępie do lokali rozrywkowych i gastronomicznych - poinformował we wtorek minister zdrowia Wasilis Kikilias.

Od 13 września do 31 marca przyszłego roku wszyscy pracownicy sektora państwowego i prywatnego, którzy nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu lub ozdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, będą musieli wykonać jeden test na obecność SARS-CoV-2 tygodniowo - oświadczył Kikilias.

Obostrzenia dla niezaszczepionych w Grecji - wymagane testy co dwa tygodnie

Dwa testy tygodniowo wymagane będą od pracowników uniwersytetów, sektora turystyki, gastronomii i rozrywki. W tej grupie znajdą się także uczniowie i studenci.

Testy mają być wykonywane przez prywatne placówki za każdorazową opłatą 10 euro, pokrywaną przez testowanego. Z zasady tej wyłączeni będą uczniowie - w ich przypadku koszt pokryje rząd.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Szef resortu zdrowia uzasadniał decyzję o nowych ograniczeniach tym, że 90 proc. pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii w Grecji to osoby niezaszczepione.

Noszenie maseczek ma być obowiązkowe dla każdego w publicznych przestrzeniach zamkniętych, a także w zatłoczonych przestrzeniach otwartych - poinformował Kikilias.

Grecja - lokale rozrywkowe i gastronomiczne po okazaniu certyfikatu szczepień

By wejść do lokali rozrywkowych i gastronomicznych, trzeba będzie posiadać certyfikat poświadczający szczepienie lub ozdrowienie z COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Certyfikaty mają być sprawdzane przy wejściu.

Osoby niezaszczepione będą mogły wejść do kin, teatrów, muzeów, na teren obiektów archeologicznych i do siłowni jedynie po okazaniu negatywnego testu PCR sprzed maksymalnie 48 godzin. To samo ograniczenie dotyczyć będzie każdej osoby powyżej 12. roku życia podczas podróży samolotem, pociągiem, łodzią bądź autokarem.

Z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że w Grecji od końca czerwca regularnie rośnie dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem. W poniedziałek zarejestrowano ponad 2600 nowych infekcji oraz 34 związane z tą chorobą zgony. Do tego czasu w Grecji co najmniej jedną dawkę preparatu otrzymało 55 proc. mieszkańców kraju, a w pełni zaszczepionych było 53 proc.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości