Grecja nie da się przekupić Rosji? "Nie zwróciliśmy się o pomoc do Moskwy"

Ze świata

TVN24 BiSRosja chce przekupić Grecję

Grecja nie zwróciła się do Rosji o pomoc finansową i chce rozwiązać swoje problemy z zadłużeniem w ramach Unii Europejskiej - poinformował grecki urzędnik w środę. Dzisiaj w Moskwie dojdzie do spotkania premiera Grecji Aleksisa Ciprasa z gospodarzem Kremla Władimirem Putinem.

- Nie poprosiliśmy o pomoc finansową - powiedział urzędnik przed środowymi rozmowami w Moskwie. - Chcemy rozwiązać problemy naszego długu w strefie euro - dodał.

Rosja zniesie embargo

Cipras ma rozmawiać dzisiaj z Putinem m.in. o zniesieniu przez Rosję embarga na greckie owoce. Rosyjski minister rolnictwa powiedział, że władze w Moskwie mogą rozważyć zmianę polityki sankcji wobec niektórych krajów Unii. Dodał, że przy ocenie sytuacji mają być wzięte pod uwagę stosunki Rosji z poszczególnymi państwami. W pierwszym rzędzie chodzi m.in. o Grecję, Węgry i Cypr.

We wtorek rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Daniel Rosario, odnosząc się do możliwości zniesienia przez Rosję embarga na greckie owoce, powiedział, że państwa UE powinny być równo traktowane i mówić jednym głosem w sprawach handlowych.

W sierpniu 2014 roku Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.

Autor: mb/ps / Źródło: TVN24 BiS