Grecja nareszcie gotowa do kompromisu. "Propozycja jest punktem wyjścia"

Ze świata


Rząd Grecji uważa swoją propozycję reform dla kredytobiorców jako podstawę transakcji, ale jest skłonny do kompromisu, aby zaspokoić potrzeby strefy euro i wierzycieli z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział w poniedziałek na konferencji rzecznik greckiego rządu, Gabriel Sakellaridis. Jak dodał, Grecja będzie uciekała się do wszystkich możliwych opcji, żeby osiągnąć porozumienie.

- Nasza propozycja jest punktem wyjścia - stwierdził Gabriel Sakellaridis.

"Otwarta dyskusja"

- Misją greckiej delegacji jest zbadanie możliwości realizacji rozwiązania, które spełnią obie strony - poinformował rzecznik rządu.

Sakellaridis zapytany o przedłużenie greckiego dofinansowania powiedział, że "wszystkie kwestie są otwarte i będą przedmiotem dyskusji".

Rzecznik zapewnił również, że uciekanie się do przyspieszonych wyborów nie jest częścią rządowych planów.

Jak powiedział, Ateny szukają porozumienia z wierzycielami, aby móc uniknąć ruchów podobnych do tych z poprzedniego tygodnia, kiedy Grecja opóźniła płatność do MFW.

Ostatnia oferta wierzycieli

W środę Cipras rozmawiał w Brukseli z szefami KE i eurogrupy. Podczas tego spotkania przedstawili mu oni kolejny plan, którego celem jest odblokowanie kolejnej transzy pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji. Chodzi o ok. 7,2 mld euro; w zamian kredytodawcy domagają się jednak kontynuowania reform i cięć budżetowych na kwotę ok. 3 mld euro; kontrpropozycje Aten opiewają na ok. 1,8 mld euro. Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i partnerami ze strefy euro, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Do końca czerwca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro. W czwartek Fundusz poinformował, że Grecja chce połączyć cztery płatne w czerwcu transze zobowiązań w jedną, płatną 30 czerwca.

Grecja straszy Europę: bez ustępstw możliwe przedterminowe wyboryTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Reuters