Grecja bez euro? Buffet: to może być dobre dla europejskiej waluty

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatBuffett: Grexit nie jest złym pomysłem

Opuszczenie strefy euro przez Grecję może nie być takie złe dla wspólnej europejskiej waluty - przekonuje Warren Buffett. Według miliardera i inwestora giełdowego eurostrefa potrzebuje lepszego zarządzania.

Założyciel i prezes koncernu Berkshire Hathaway powiedział w rozmowie z CNBC, że strefa euro nie musi mieć tych samych członków, ale potrzebuje odpowiedniego zarządzania. - Kraje w strefie euro muszą mieć kompatybilne prawa pracy, deficyty budżetowe i ogólne zarządzanie gospodarką - zaznaczył.

Dobry pomysł

Pytany o to, czy lepiej byłoby dla Grecji, gdyby opuściła strefę euro, powiedział: - To może być dobrym pomysłem, jeżeli wszyscy nauczą się, że zasady coś znaczą. Jeżeli okaże się, że Ateny porzucą euro, to nie musi być to złe dla euro. Buffet powtórzył, że zawsze był sceptyczny co do wspólnej unijnej waluty. - Euro miało problemy strukturalne od momentu, gdy zostało wprowadzone - podkreślił. - Euro nie jest martwe, ale potrzeba większej harmonii w kwestiach finansowych. Nie może "żyć" z ludźmi, którzy podążają w różnych kierunkach. Niemcy nie będą przecież wiecznie finansować Greków - dodał.

Przedstawiciele Grecji są w trakcie negocjacji z Brukselą ws. pomocy finansowej dla Aten. Rozmowy z grupą brukselską nie mogą się jednak przedłużać w nieskończoność, ponieważ grecka kasa jest pusta, a Ateny w kwietniu muszą różnym kredytodawcom spłacić pożyczki o łącznej wartości 820 mln euro. Co więcej, około 20 kwietnia w państwowej kasie może już zabraknąć pieniędzy na pensje w sektorze publicznym.

Przyznanie Atenom pomocy uwarunkowane jest przyjęciem przez Grecję programu reform.

Autor: tol/ps / Źródło: CNBC