TVN24 Biznes | Ze świata

Ponure prognozy dla światowej gospodarki. "Jesteśmy na bardzo wzburzonych wodach"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters
Minorowe nastroje w polskim przemyśle. Mateusz Walczak o szczegółach
Minorowe nastroje w polskim przemyśle. Mateusz Walczak o szczegółachTVN24
wideo 2/4
TVN24Minorowe nastroje w polskim przemyśle. Mateusz Walczak o szczegółach

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała, że perspektywy dla światowej gospodarki "znacznie się pogorszyły" od kwietnia. Jej zdaniem nie można wykluczyć globalnej recesji w 2023 roku.

Kristalina Georgiewa powiedziała Agencji Reutera, że MFW po raz trzeci w tym roku obniży w najbliższych tygodniach światową prognozę wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) w 2022 roku. Kwietniowa prognoza zakładała wzrost gospodarczy na poziomie 3,6 procent. Georgiewa przekazała, że ekonomiści MFW wciąż finalizują nowe szacunki.

Prognozy dla światowej gospodarki

Fundusz ma opublikować swoją zaktualizowaną prognozę na 2022 i 2023 rok pod koniec lipca, w kwietniu obniżył swoją prognozę o prawie cały punkt procentowy. W 2021 roku gospodarka światowa urosła o 6,1 procent.

- Perspektywy od naszej ostatniej aktualizacji w kwietniu znacznie się zaciemniły - powiedziała Georgiewa w rozmowie z Agencją Reutera. Zwróciła przy tym uwagę na rozprzestrzenienie się inflacji, znaczące podwyżki stóp procentowych, spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin i eskalację sankcji związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę.

- Jesteśmy na bardzo wzburzonych wodach - powiedziała szefowa MFW. Zapytana, czy może wykluczyć globalną recesję, odpowiedziała: "ryzyko wzrosło, więc nie możemy jej wykluczyć". - To będzie trudny 2022 rok, ale może nawet trudniejszy 2023 - powiedziała Kristalina Georgiewa. - Ryzyko recesji w 2023 roku wzrosło - dodała szefowa MFW.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości