TVN24 Biznes | Ze świata

Inflacja w USA najwyższa od 30 lat. Ceny nigdy nie rosły tak szybko

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters

Dane o inflacji w USA zaskoczyła ekonomistów - pisze Reuters. Inflacja w październiku sięgnęła poziomu 6,2 proc. To najwyższy wynik od grudnia 1990 roku. Zdaniem agencji informacyjnej zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw sprawią, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie także w 2022 roku.

Inflacja wzrosła w październiku o 0,9 proc. mdm, po wzroście o 0,4 proc. mdm we wrześniu - poinformował w środę Departament Pracy. W ujęciu rocznym inflacja CPI osiągnęła poziom 6,2 proc. To największy wzrost rok do roku od listopada 1990 roku. We wrześniu ceny wzrosły o 5,4 proc. rdr.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Gospodarka USA. Inflacja w prognozach Fed

Chociaż Fed w zeszłym tygodniu ponownie potwierdził prognozę, że obecna wysoka inflacja "powinna być przejściowa", większość ekonomistów jest wobec takich deklaracji sceptyczna. Analitycy zauważają również, że wynagrodzenia silnie rosną, a firmy będą dalej skłonne do oferowania wyższych płac przez rywalizację o pracowników.

- Zakłócenia w dostawach i ożywienie na rynku usług przyczyniają się do poważnych obaw, że wyższa niż oczekiwano inflacja utrzyma się dłużej, niż sądzi Fed – powiedział Sam Bullard, starszy ekonomista w Wells Fargo.

Na inflację wpływają przede wszystkim rosnące ceny paliw. Drożejąca ropa naftowa ma bezpośrednie przełożenie na ceny benzyny w USA, które są na najwyższym poziomie od siedmiu lat.

Co zdrożało najbardziej w USA?

- Olej napędowy był o blisko 60 proc. droższy niż przed rokiem.

- Ceny benzyny poszły w górę o prawie 50 proc..

- Ceny gazu ziemnego wzrosły ponad 28 proc.

- Energia elektryczna zdrożała o 11,2 proc.

- Nowe auta były w październiku o 9,8 proc. droższe niż rok temu.

Inflacja w USA. Komentarze ekonomistów

Najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki skomentowali także polscy ekonomiści.

"'Przejściowa' inflacja w USA wynosi już 6,2 proc. Ostatnio tak szybko rosła w latach 70tych" - napisał na Twitterze Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

"Inflacja CPI w USA w październiku wzrosła do 6,2 proc. r/r (z 5,4 proc. we wrześniu, kons. 5,8 proc.). Inflacja bazowa wzrosła do 4,6 proc. z 4,0 proc. miesiąc wcześniej. To najwyższe poziomy odpowiednio od grudnia 1990 i lipca 1991" - komentowali natomiast analitycy PKO Research.

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ryan DeBerardinis / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości