TVN24 Biznes | Ze świata

Amerykańska gospodarka odrobiła straty spowodowane pandemią

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto Stanów Zjednoczonych wzrósł w drugim kwartale 2021 roku o 6,5 procent rok do roku w ujęciu zannualizowanym - podało ministerstwo handlu. Wprawdzie oznacza to, że amerykańska gospodarka odrobiła straty spowodowane pandemią, jednak tempo wzrostu PKB było niższe od spodziewanych 8,5 procent.

Wzrost amerykańskiego PKB - II kwartał 2021 roku

Wzrost PKB w drugim kwartale był o 0,2 pkt. proc. wyższy niż w pierwszym i wskazuje na szybką odbudowę amerykańskiej gospodarki po recesji spowodowanej pandemią. Tempo było jednak niższe, niż wskazywały prognozy ekonomistów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podawane przez władze statystyki to liczby zannualizowane, czyli pokazujące, jak szybko rosłaby gospodarka, gdyby zmiany utrzymały się na tym samym poziomie przez cały rok.

Amerykańska gospodarka - odrabianie strat z powodu pandemii

Według części ekspertów niższy od oczekiwań wynik może być spowodowany problemami z podażą nienadążającą za popytem. Chodzi m.in. o materiały budowlane i trwający od miesięcy niedobór mikroczipów używanych m.in. w produkcji samochodów.

Mimo to ekonomiści wciąż spodziewają się ponad 6-procentowego wzrostu w tym roku, co byłoby najlepszym wynikiem od 1984 r. Wzrost to m.in. efekt uchwalonego w marcu wartego 1,9 bln dolarów programu stymulacyjnego dla gospodarki. Dodatkowy impuls mogą dać dwa nowe pakiety inwestycji w infrastrukturę oraz m.in. w edukację i służbę zdrowia planowane przez Kongres.

Optymistycznym prognozom zagraża jednocześnie szybko pogarszająca się sytuacja epidemiczna związana z szerzeniem się wariantu Delta oraz wzrastająca inflacja, która jest obecnie na poziomie najwyższym od 13 lat.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock