Google prezentuje nowy komputer. Schowasz go do kieszeni

Ze świata

Chromebit, które na pierwszy rzut oka wygląda jak przenośna pamięć, będzie można podłączyć do monitora lub telewizora

Google ogłosił, że w 2015 roku na rynku pojawi się komputer wielkości pendrive'a. Nowe urządzenie o nazwie Chromebit, które na pierwszy rzut oka wygląda jak przenośna pamięć, będzie można podłączyć do monitora lub telewizora za pomocą portów HDMI.

I choć parametry urządzenia nie powalają to ma ono szansę zrobić furorę. Google z Chromebitem ma zamiar zawojować stosunkowo nowy segment, eksplorowany wcześniej przez kilku innych graczy. Pytanie, czy moda na nowe "kieszonkowe" komputery przyjmie się, tak jak miało to miejsce z tabletami.

Dodatkowo, amerykański gigant technologiczny poinformował o wprowadzeniu na rynek nowych modeli tanich laptopów Chromebook, w cenie 149 dol.

Wpływ BOYD

Nowe produkty od Google'a wzmocnią konkurencję na rynku. Szczególnie w rywalizacji z Microsoftem, który dzień wcześniej ujawnił plany sprzedaży nowych tabletów i laptopów hybrydowych, informuje BBC.

- Obecnie, to dynamicznie rozwijający się sektor rynku - powiedział Chris Green, analityk z agencji doradczej Davies Murphy Group.

Jak dodaje, "obserwujemy duże spadki cen sprzętu. Program BOYD (przynieś własne urządzenie do klasy), skłonił producentów do stworzenia tanich urządzeń, które rodzice są w stanie kupić dla swoich dzieci".

- Głównym celem zarówno Google jak i Microsoft jest umieszczenie swojej marki i usługi wśród dzieci, aby budować lojalność wobec firmy już w bardzo wczesnym wieku - powiedział Ronan de Renesse, ekspert z firmy doradczej Ovum.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele Google, na razie sprzedaż nowych urządzeń - Chromebook i Chromebit - będzie ograniczona do obszaru Stanów Zjednoczonych.

- Mamy nadzieję, że staną się one powszechnie dostępne w niedalekiej przyszłości - powiedziała rzecznik Google.

Zgodnie z badaniami rynku przeprowadzonymi przez firmę Gartner, w zeszłym roku Google sprzedało powyżej pięciu milionów Chromebook'ów oraz monitorów Chromebase. Przewiduje się, że w 2015 roku liczba ta wzrośnie do blisko ośmiu milionów sztuk, zaś za trzy lata wyniesie aż 16 mln.

Komputery jak pendrive

Chromebit'y będą produkowane przez tajwańską firmę Asus, zaś samo urządzenie będzie wyposażone w oprogramowanie Google - Chrome OS.

Google zapowiedział, że nowy produkt będzie kosztował mniej niż 100 dol. i będzie dostępny na rynku jeszcze przed końcem roku. Oferta ma być przede wszystkim skierowana dla szkół oraz firm.

Jak wskazują eksperci, urządzenie wielkości pendrive'a podłączane za pośrednictwem interfejsu HDMI pozwala zamienić dowolny ekran w komputer. Platforma pozwoli użytkownikom na przechowywanie plików i danych w tzw. chmurze.

Chromebit będzie wyposażony w procesor Rockchip RK3288, GPU Mali 760, 2 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci wewnętrznej, WiFi, Bluetooth 4.0 oraz port USB 2.0 i HDMI.

W ostatnich miesiącach zarówno Intel jak i Hannspree także poinformowały o planach wprowadzenia do sprzedaży jeszcze w tym roku, swoich komputerów wielkości pendrive’a, jednak w nieco wyższych cenach.

Akcje Google w środę o godz. 17:36 notowały spadki o 0,57 proc.

Akcje Google1.04 | Akcje Googlestooq.pl

Autor: mb / Źródło: BBC