Google łamie prawo antymonopolowe? Rosjanie skarżą giganta

Ze świata

Yandex złożył skargę na Google do Federalnego Urzędu Antymonopolowego

Yandex złożył skargę na Google do rosyjskiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego (FAS). Zdaniem Rosjan, Amerykanie stosują praktyki monopolistyczne, wywierając niezgodny z prawem nacisk na twórców urządzeń działających na systamie operacyjnym Google'a Android.

Yandex jest właścicielem największej rosyjskiej wyszukiwarki internetowej. Działa też w krajach takich jak Białoruś, Turcja, Ukraina i Kazachstan.

W swojej skardze przedstawiciele Yandeksa przekonują, że Google zmusza producentów sprzętu do ustawiania jako domyślnej jego wyszukiwarki, jeśli chcą oni na swoich urządzeniach instalować aplikację Google Play - sklep z programami i usługami na Androida.

Yandex argumentuje, że od listopada na urządzeniach firm Prestigio, Fly i EXPLAY w ogóle nie jest możliwe zainstalowanie rosyjskiej wyszukiwarki internetowej właśnie z powodu ograniczeń wprowadzonych przez Google'a w systemie Android.

Zdaniem rzecznika firmy, z tego powodu liczba wyszukiwań za pośrednictwem rosyjskiej wyszukiwarki, miała spaść w ciągu roku z 52 do 44 proc.

FAS poinformował, że Yandex może spodziewać się odpowiedzi na skargę w ciągu miesiąca. "Po przeglądzie złożonych dokumentów, zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu lub odrzuceniu sprawy" - napisano w oświadczeniu.

Amerykańska firma jeszcze nie zapoznała się ze skargą złożoną do FAS - informuje BBC.

Zdaniem ekspertów, Google przyjmie linię obrony mówiącą o pełnej swobodzie klientów w wyborze wyszukiwarki, a tym samym możliwości z korzystania z innych usług komercyjnych, w tym Yandeksa.

W przeszłości, Microsoft i inni internetowi giganci składali podobne skargi dotyczace Androida do Komisji Europejskiej, twierdząc, że system operacyjny działa jak "koń trojański z usługami Google'a".

Google inwestuje w Magic LeapTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: BBC