TVN24 Biznes | Ze świata

Wielkie porozumienie w sprawie podatków. "Na naszych oczach dzieje się historia"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podała, że 130 krajów i jurysdykcji zgodziło się na nowy plan reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Program przewiduje, że minimalna stawka podatku CIT dla międzynarodowych przedsiębiorstw będzie na poziomie 15 procent. Do porozumienia przystąpiła też Polska. 

Dwa filary

Pakiet, na który zgodziło się 130 krajów i jurysdykcji wytwarzających ponad 90 proc. globalnego PKB, opiera się na dwóch filarach.

Pierwszy polega na "umożliwieniu przeniesienia części praw do opodatkowania dużych przedsiębiorstw międzynarodowych z ich krajów pochodzenia do państw, w których prowadzą one działalność handlową i osiągają zyski, niezależnie od tego, czy te firmy są fizycznie obecne w tych krajach".

Celem tego przepisu jest uniemożliwianie optymalizacji podatkowej globalnym firmom.

Drugi filar zakłada utworzenie "globalnego minimalnego podatku, który kraje mogą nakładać w celu ochrony swojej bazy podatkowej". Minimalną stawkę podatku CIT dla międzynarodowych przedsiębiorstw ustalono na "co najmniej 15 proc.", ale może być podwyższona w miarę postępu dyskusji. W komunikacie polskiego ministerstwa finansów uzupełniono, że ten mechanizm ma dotyczyć międzynarodowych firm, które osiągają globalne, skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"To uderzenie w raje podatkowe"

- Po latach intensywnej pracy i negocjacji, ten historyczny pakiet zapewni, że wielkie międzynarodowe koncerny będą wszędzie na świecie odprowadzać sprawiedliwe podatki - podkreślił sekretarz generalny OECD Mathias Cormann.

Porozumienia nie podpisało na razie dziewięć z biorących udział w negocjacjach krajów, w tym Irlandia. Prace nad planem wdrożenia przyjętych postanowień mają potrwać do października br.

Według OECD pierwszy filar reformy wygeneruje około 100 mld dolarów dla państw - członków OECD rocznie, drugi filar ma przynieść kolejne 150 mld dolarów dodatkowych dochodów podatkowych każdego roku.

"Na naszych oczach dzieje się historia - w ramach OECD wypracowano porozumienie dot. globalnego min. CIT i opodatkowania cyfrowych gigantów. To uderzenie w raje podatkowe, które w samej UE odpowiadały za 170 mld euro strat rocznie (w tym 60 mld euro na samym CIT)" - skomentował na Twitterze Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości