Gigantyczna pomoc od G7 i MFW dla Ukrainy? Kijów czeka na decyzję


Kraje z grupy G7 i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozważają zasilenie Ukrainy znacznie większym pakietem pomocy - podała we wtorek agencja Reutera. Według źródła agencji łączna wartość pakietu mogłaby wzrosnąć do 40 mld dolarów. Nie ma jeszcze decyzji.

Eksperci MFW przebywają w Kijowie na rozmowach z ukraińskimi władzami o zwiększeniu pomocy finansowej dla Ukrainy. W styczniu informowano, że Fundusz popiera szerszy i obejmujący dłuższy okres plan finansowy, ponad obecną kwotę 17 mld dolarów. Nie podano jednak żadnych szczegółów.

Potrzeba więcej?

Inne źródło Reutera przekazało, że panuje powszechna zgoda co do tego, że 17 mld dolarów nie wystarczy na pomoc Ukrainie. Wśród kredytodawców żywe są jednak obawy przed przekazywaniem znacznych kwot krajowi pogrążonemu w konflikcie, który w przeszłości miał problemy z doprowadzeniem do końca programów pomocowych MFW. Ukraiński rząd zwrócił się do parlamentu w sprawie przeprowadzenia 23-27 lutego dyskusji na temat zmian budżetowych niezbędnych dla pomyślnego zamknięcia obecnych rozmów z MFW. Ogłoszony w kwietniu 2014 roku program ratunkowy MFW dla Ukrainy przewiduje pożyczki (17 mld USD) do 2016 roku. W bieżącym roku grupie najbardziej wpływowych państw świata G7 przewodzą Niemcy.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości