Trump miesza na światowych rynkach. Na parkietach dominuje zieleń

Ze świata


Na Zachodzie zwyżki giełdowych indeksów. Rajd na globalnych rynkach akcji nabiera tempa, a Europa nie pozostaje w tyle. Na rynkach jest dużo optymizmu i oczekiwań, że działania podejmowane przez nową amerykańską administrację wesprą mocno gospodarkę USA - wskazują maklerzy.

Indeksy w Europie o godz. 09:25:

Euro Stoxx 50 (strefa euro) - 0,46 proc. DAX (Niemcy) - 2,46 proc. FTSE 100 (Wielka Brytania) - -0,50 proc. CAC 40 (Francja) - 1,23 proc. IBEX 35 (Hiszpania) - 2,54 proc. FTSE MIB (Włochy) - 1,27 proc.

W środę Dow Jones Industrial po raz pierwszy w historii pokonał barierę 20.000 pkt., również S&P 500 i Nasdaq wzrosły do rekordowych poziomów. Zwyżki napędzane są m.in. kolejnymi decyzjami prezydenta USA Donalda Trumpa realizującymi program wyborczy i zwiastującymi znaczące inwestycje infrastrukturalne. Prezydent USA podpisał w środę dwa rozporządzenia wykonawcze zmierzające do powstrzymania nielegalnej imigracji i deportowania osób nielegalnie przebywających na terenie USA. - Poczynając od dzisiaj, Stany Zjednoczone odzyskują kontrolę swych granic - zadeklarował. Pierwsze z rozporządzeń przewiduje rozpoczęcie budowy gigantycznego muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.

Obietnice Trumpa

- Rajdy na globalnych rynkach akcji utrzymają się przez jakiś czas po rekordach amerykańskich wskaźników giełdowych - mówi Win Udomrachtavanich, prezes Ktb Securities Co. - Trump zaczyna robić coś, czego się po nim nie spodziewaliśmy, że zacznie to, a inwestorzy odbierają go jako osobę, która zrobi co obiecywała - wskazuje z kolei Ichiro Yamada, zarządzający funduszami Fukoku Mutual Life Insurance Co. Donald Trump został zaprzysiężony 20 stycznia na 45. prezydenta USA. Trump zapewnił w swoim inauguracyjnym przemówieniu, że w USA zostaną wybudowane nowe drogi, mosty, lotniska, tunele i linie kolejowe, zredukowane podatki i stworzone nowe miejsca pracy. Prezydent USA zaczyna ujawniać kolejne szczegóły dotyczące jego polityki gospodarczej, w tym oferowanie zachęt amerykańskim firmom, takich jak ulgi podatkowe dla producentów aut, aby pobudzić powstawanie w USA nowych fabryk koncernów motoryzacyjnych.

Amerykańska gospodarka

Realizując wyborcze obietnice Trump podpisał we wtorek dekrety umożliwiające wznowienie dwóch ropociągów: Keystone XL łączącego Kanadę z USA oraz Dakota Access Pipeline, którym ma płynąć ropa z Dakoty Północnej do Illinois. - Amerykańska gospodarka wygląda dobrze, dobre są wyniki finansowe tamtejszych firm i wygląda na to, że działania zapowiadane przez Donalda Trumpa będą jeszcze wspierać gospodarkę - ocenia Mitsushige Akino, prezes Ichiyoshi Investment Management Co. - W sytuacji widocznych na rynkach wzrostów rentowności obligacji widzimy stopniowe przenoszenie się inwestorów z rynku papierów dłużnych na rynki ryzykownych aktywów - dodaje.

Dane z Niemiec

Inwestorzy poznali tymczasem w czwartek wskaźnik Gfk z Niemiec, lepszy niż oceniano. Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na luty wyniósł 10,2 pkt. wobec 9,9 pkt. miesiąc wcześniej - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK. Ostatnio wskaźnik był na tym poziomie w X 2016 r., a poniżej 10,0 pkt. od listopada. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 10,0 pkt. Wskaźnik oczekiwań biznesowych wzrósł do 21,6 pkt. z 16,4 pkt. Indeks oczekiwań co do dochodów zwyżkował do 58,3 pkt. z 55,6 pkt. poprzednio. Wskaźnik gotowości do wydawania pieniędzy przez konsumentów wyniósł 57,6 pkt. wobec 48,0 pkt. O godz. 10:30 Brytyjczycy podadzą wyliczenia PKB w IV kw. 2016 roku.

W środę Dow Jones Industrial po raz pierwszy w historii pokonał barierę 20.000 pkt. Zobacz fragment programu "Bilans" w TVN24 BiS (25.01.2017):

Autor: mb/gry / Źródło: PAP