Brexit przyniesie "czarny piątek". Znany miliarder ostrzega

Ze świata

ShutterstockPodejmowanie nowych inwestycji w czwartek i piątek może być obarczone sporym ryzykiem

George Soros, najbardziej znany na świecie spekulant walutowy, ostrzega przed możliwymi konsekwencjami Brexitu. W jego ocenie, jeśli Wielka Brytania zdecyduje się opuścić europejską wspólnotę, funt szterling straci na wartości nawet 20 proc. - Wszyscy zbiedniejecie - przestrzega Brytyjczyków.

George Soros - który w 1992 roku zarobił około miliarda dolarów na grze spekulacyjnej na brytyjskim funcie - ocenia, że w przypadku Brexitu waluta ta straci około 20 proc. wartości. Ostrzega przed "czarnym piątkiem" po ogłoszeniu wyników referendum.

- Brexit uczyniłby niektórych ludzi bogaczami, ale znaczna część wyborców zubożałaby - ocenił miliarder w wywiadzie dla "The Guardian".

Brytyjska naiwność?

- Brytyjczycy w znaczącym stopniu lekceważą rzeczywiste koszty Brexitu. Zbyt wielu z nich wierzy, że opuszczenie UE nie będzie miało wpływu na ich osobistą sytuację finansową. To myślenie życzeniowe - uważa Soros.

W ocenie miliardera Brexit byłby ciosem dla tamtejszej gospodarki, a dewaluacja funta nie przyniosłaby jej korzyści. Soros podkreślił, że opuszczenie UE przyniosłoby zyski tym, którzy stawiają na realizację takiego scenariusza.

Podejmowanie nowych inwestycji w czwartek i piątek może być obarczone sporym ryzykiem. Inwestorzy oceniają, że jeśli Wielka Brytania zdecyduje się wyjść z UE, konsekwencje dla rynków mogą być nieprzewidziane.

Brexit i efekt domina:

Brexit i efekt dominaTVN24 BiS

Autor: PMB/km / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock