Tę firmę zakładał Edison. Po ponad stu latach kończą z produkcją żarówek

Ze świata

Lewitująca żarówka zachwyca świat TVN24 BiS
wideo 2/2

Kiedy w 1879 roku pierwsza żarówka świeciła całe 8 minut, Thomas Edison cieszył się jak dziecko. Teraz General Electric, czyli firma, którą współtworzył, postanowiła wystawić na sprzedaż cały dział zajmujący się produkcją oświetlenia.

Już w kwietniu zarząd General Electric, informował o planach wycofania się z produkcji żarówek. "The Wall Street Journal" pisał wówczas, że wart kilkaset milionów dolarów biznes żarówkowy GE trafi niedługo na sprzedaż. Dzisiaj wiadomo już, że rozpoczęły się rozmowy z potencjalnymi nabywcami, o czym firma poinformowała swoich pracowników. To koniec pewnej epoki – komentują analitycy. Same władze GE wyjaśniają, że firma chce się obecnie skupić na produkcji silników odrzutowych i sprzętu medycznego.

Eureka Edisona

Kiedy w 1879 roku Thomas Edison, wynalazł żarówkę, świeciła ona zaledwie 8 minut. Edison nawet nie marzył, że ponad sto lat później jego wynalazek przejdzie ewolucję do tego stopnia, że czas świecenia wydłuży się nawet do kilkudziesięciu miesięcy. I zostanie wyceniony na ponad 500 milionów dolarów. Ale tak właśnie działa wygląda koncern, na założenie którego w 1892 roku zgodził się Edison. General Electric powstał z połączenia Edison Electric Light, Edison Lamp, Edison Machine Works i Bergmann & Co. I szybko zaczęła stawać się potęgą.

Żarówki to za mało

W 1935 roku, żarówki GE po raz pierwszy w historii oświetliły mecz Baseballu w Cincinatti. Pięć lat później w sprzedaży pojawiły się pierwsze lampy fluorescencyjne sygnowane GE, a w 1958 roku firma z dumą ogłosiła stworzenie pierwszej lampy halogenowej. Dziś GE produkuje żarówki wykorzystywane do pracy lodówek i mikrofalówek.

Prezes Jeff Immelt mówi, że skupiając się na innych gałęziach przemysłu, takich jak sprzęt medyczny, GE zamierza stać się liderem branży. Siódme miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie czasopisma Forbes, jakie firma zajęła w 2014 roku to zdecydowanie za mało.

GE od 1995 roku obecne jest na polskim rynku, gdy wszedł w posiadanie Solidarności Chase D.T. Banku i stworzył GE Capital Bank, znany ze sprzedaży ratalnej i pożyczek gotówkowych. W 2003 roku GE Capital Bank połączył się z GE Bankiem Mieszkaniowym tworząc GE Money Bank z siedzibą w Gdańsku. Oprócz działalności bankowej, GE prowadzi w Polsce kilka fabryk. M.in. w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej, jak również zakłady GE Aviation w Dzierżoniowie i Bielsku-Białej. Szacuje się, że dzięki GE stałe zatrudnienie ma około 10 tys. Polaków. Od kilku lat firma skupia się jednak na otwieraniu fabryk produkujących m.in. przęsła mostów.

Autor: jp / Źródło: tvn24bis.pl, CNN Money