Gdzie dzieciom żyje się najlepiej? W Rumunii. Polska daleko

Ze świata

TVN24 BiSGdzie dzieciom żyje się najlepiej?

Rumunia - to kraj, w którym dzieciom żyje się najlepiej. To zaskoczenie, ale wyboru dokonały same dzieci. Polska znalazła się na jedynm z ostatnich miejsc rankingu opracowanego przez Uniwersytet Goethego.

W badaniu wzięło udział 53 tys. dzieci z 15 krajów. Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu Goethego zapytały dzieci w wieku 10-12 lat, czy ich dzieciństwo jest szczęśliwe. Ankieta dotyczyła również miejsca zamieszkania, sytuacji materialnej rodziny, relacji z rówieśnikami, edukacji czy praw dzieci.

Kto najwyżej?

Wyniki są zaskakujące. Na szczycie rankingu znalazła się Rumunia z 9,5 na 10 punktów. Drugie miejsce zajęła Kolumbia (9,3 pkt), a trzecie Izrael (9,20 pkt). Tuż za podium uplasowały się Algieria (9,1 pkt) i Turcja (8,9 pkt). Kraje, które zwykle wysoko wypadają w rankingach dotyczących jakości życia zajęły dalsze miejsca. Norwegia była szósta (8,8 pkt), a Niemcy dziewiąte (8,6 pkt). Według badania najgorzej dzieciom żyje się w Południowej Korei (7,6 pkt), Wielkiej Brytanii (8,4 pkt) i Polsce (8,4 pkt). Jednak warto podkreślić, że w zestawieniu znalazło się jedynie 15 państw.

Ranking szczęścia wśród dzieci Germany’s Goethe University

Autor: msz/ / Źródło: The Independent,

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com | CC0 Public Domain