Gazowy gigant znacjonalizowany

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Baniak o działaniach KE ws. cen gazu
Baniak o działaniach KE ws. cen gazuTVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSBaniak o działaniach KE ws. cen gazu

Rząd Niemiec staje się większościowym udziałowcem największego niemieckiego importera gazu ziemnego, firmy Uniper - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki. Umowa zakłada, że niemiecki rząd będzie posiadał około 99 procent udziałów w znacjonalizowanej firmie. Resort wyjaśnił, że przejęcie jest wynikiem wstrzymania dostaw gazu z Rosji.

Zawarcie umowy potwierdzili Uniper i jego spółka-matka Fortum. "W rezultacie rząd federalny przejmie łącznie 99 proc. Uniperu, tworząc w ten sposób przejrzystą strukturę własności, aby zabezpieczyć Uniper, a tym samym dostawy energii dla firm, zakładów użyteczności publicznej i konsumentów" - wyjaśniło Ministerstwo Gospodarki.

Gazowy gigant Uniper znacjonalizowany

- Oznacza to, że Uniper należy do państwa niemieckiego - potwierdził minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni). Jak dodał, krok ten stał się konieczny wobec pogarszającej się sytuacji - od 1 września Rosja wstrzymała dostawy gazu przez Nord Stream 1. - Kraj jak na razie radzi sobie bardzo dobrze w tych warunkach, jednak sytuacja Uniperu się pogorszyła - dodał Habeck.

Podjęte przez niemiecki rząd środki stabilizacyjne wciąż mogą ulec zmianie, m.in. ze względu na to, że nadal czekają na akceptację ze strony Komisji Europejskiej - informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Jak przypomina RND, Fortum posiadało do tej pory prawie 78 proc. udziałów w Uniperze. Sama firma jest w prawie 51 proc. własnością państwa fińskiego. W lipcu rząd federalny, Uniper i Fortum uzgodniły już miliardowy pakiet ratunkowy, który zakładał mniejszościowy udział rządu niemieckiego.

Uniper w kłopotach finansowych

Uniper, zaopatrujący w gaz zakłady komunalne i duże przedsiębiorstwa, popadł w problemy finansowe z powodu braku dostaw gazu z Rosji. Firma zapewnia ok. 40 proc. niemieckich dostaw gazu, mając kluczowe znaczenie dla dostaw gazu ziemnego w Niemczech. Ostatnio Uniper informował o stratach, przekraczających 100 mln euro dziennie.

RND zaznacza, że nacjonalizacja Uniperu ponownie stawia pod znakiem zapytania planowaną przez rząd dopłatę za gaz, którą od jesieni mieli być dodatkowo obciążeni użytkownicy.

- Dopłata gazowa będzie obowiązywać od 1 października. Jest to niezbędny środek, zapewniający stabilność i solidność finansową Uniper - oznajmił w środę minister Habeck.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości