Fortuna najbogatszego Azjaty gwałtownie stopniała. W jeden dzień stracił ponad 20 miliardów dolarów

Autor:
mb/ams
Źródło:
BBC, Reuters

Gautam Adani wypadł z czołówki najbogatszych osób na świecie. Najbogatszy człowiek Azji w piątek stracił ponad 20 miliardów dolarów. To efekt gwałtownej przeceny akcji należących do Adani Group, która jest oskarżana przez amerykańską firmę inwestycyjną Hindenburg Research między innymi o oszustwa księgowe.

Portal stacji BBC podał, że z majątku indyjskiego miliardera i najbogatszego człowieka Azji w piątek wyparowało ponad 20 mld dolarów. Z majątkiem wycenianym na 96,6 mld dolarów netto Gautam Adani jest obecnie siódmym najbogatszym człowiekiem na świecie, według Forbesa, po spadku z trzeciego miejsca. Na pierwszym miejscu jest Elon Musk, na drugim Bernard Arnault.

Raport amerykańskiej firmy

Hindenburg Research, amerykańska firma zajmująca się inwestycjami, we wtorek opublikowała raport, będący wynikiem dwuletniego śledztwa, w którym oskarżyła Adani Group o "bezczelną manipulację akcjami i oszustwa księgowe na przestrzeni dziesięcioleci".

Jak wskazano, Gautam Adani, założyciel i prezes Adani Group, zgromadził majątek netto w wysokości około 120 miliardów dolarów, zyskując ponad 100 miliardów dolarów tylko w ciągu ostatnich trzech lat, głównie dzięki wzrostowi cen akcji siedmiu kluczowych spółek notowanych na giełdzie, które w tym okresie zyskały średnio 819 proc.

W raporcie pojawiają się zarzuty dotyczące m.in. korzystania z rajów podatkowych oraz prania pieniędzy.

Adani Group odrzuciła raport, określając pojawiające się w nim zarzuty jako bezpodstawne i zaznaczyła, że rozważa, czy podjąć kroki prawne przeciwko amerykańskiej firmie z siedzibą w Nowym Jorku.

Gwałtowna przecena akcji

Akcje spółek z Adani Group, których wartość spadła w piątek po 20 proc. to Adani Transmission Ltd, Adani Total Gas i Adani Green Energy. To była najgorsza w historii sesja dla tych walorów. Z kolei Adani Ports i Special Economic Zone poszły w dół o 16,3 proc. Akcje flagowej spółki konglomeratu, czyli Adani Enterprises, również zostały przecenione o blisko 20 proc.

Z wyliczeń Agencji Reutera wynika, że kapitalizacja rynkowa siedmiu notowanych na giełdzie spółek - kontrolowanych przez Adaniego - spadła łącznie o 48 mld dolarów.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że 60-latek pochodzi z zachodniego stanu Gujarat, rodzinnego stanu premiera Indii Narendry Modiego. Główna opozycyjna partia w tym kraju często oskarżała Adaniego i innych miliarderów o pobłażliwe traktowanie przez administrację Modiego, czemu miliarder zaprzecza.

Adani Group powstała w 1988 roku, zaczynając od handlu towarami. Interesy biznesowe konglomeratu rozciągają się obecnie od portów i lotnisk po górnictwo i energię odnawialną - wskazał Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: BBC, Reuters

Pozostałe wiadomości