TVN24 Biznes | Ze świata

G20: ministrowie finansów i szefowie banków centralnych za minimalnym podatkiem od firm

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Gwałtowny wzrost liczby nowych wariantów koronawirusa i słaby dostęp do szczepionek w krajach rozwijających się zagrażają globalnemu ożywieniu gospodarczemu - ostrzegli podczas obrad w Wenecji ministrowie finansów krajów należących do G20. Ministrowie i szefowie banków centralnych poparli wprowadzenie globalnego podatku od międzynarodowych koncernów.

Spotkanie G20 w Wenecji było pierwszym bezpośrednim spotkaniem ministrów od czasu wybuchu pandemii COVID-19.

W komunikacie wydanym w sobotę po dwudniowych obradach ogłoszono: "Po latach dyskusji i w rezultacie postępów dokonanych w zeszłym roku osiągnęliśmy historyczne porozumienie w sprawie bardziej stabilnego i sprawiedliwego systemu fiskalnego".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przypomniano, że według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) globalny minimalny podatek na poziomie 15 procent od korporacji mógłby przynieść rocznie 150 mld dolarów. W dokumencie położono nacisk na konieczność rozwiązania pozostających jeszcze kwestii i sfinalizowania szczegółowego planu.

Gospodarz weneckiego spotkania, włoski minister finansów Daniele Franco oświadczył w podsumowaniu, że zawarta umowa ma bardzo ważne znaczenie i zaznaczył, że plan przewiduje dopracowanie szczegółów do października, czyli do spotkania szefów rządów państw G20. Spotkanie odbędzie się w Rzymie.

PAP/Maciej Zieliński

Koronawirus a gospodarka

Uczestnicy obrad zgodzili się też co do konieczności powołania grupy zadaniowej Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Światowej Organizacji Handlu, która byłaby odpowiedzialna za kwestie szczepień i leczenia w krajach rozwijających się oraz działania, by "lepiej być przygotowanym" na następne pandemie.

Ponadto ministrowie i szefowie banków zadeklarowali w komunikacie dalsze wspieranie ożywienia gospodarczego i to, że nie będą wycofywać się przedwcześnie z projektów udzielania pomocy, także po to, by zapewnić stabilność cen i sytuacji finansowej oraz długoterminową równowagę budżetową.

"Będziemy kontynuować naszą współpracę międzynarodową, by prowadzić globalną gospodarkę ku silnemu, zrównoważonemu, wyrównanemu i inkluzywnemu wzrostowi" - głosi komunikat z Wenecji.

Ponadto zapewniono w nim o nadaniu priorytetu przyspieszeniu dostaw szczepionek do krajów uboższych oraz udzielenia im pomocy w kwestii diagnoz i terapii.

Obradom towarzyszył protest około 700 przeciwników G20. Interweniowała policja. Organizatorzy manifestacji poinformowali, że kilka osób zostało zatrzymanych.

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości