G20: Brexit "zwiększa globalne ryzyko gospodarcze"

Ze świata


Decyzja Wielkiej Brytanii, by opuścić Unię Europejską, pogłębia niepewność wokół światowej gospodarki - oświadczyli w niedzielę ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów G20, którzy w weekend spotkali się w Chengdu, w środkowych Chinach.

Podczas spotkania grupy G20 poruszano liczne kwestie dotyczące przyszłego kształtu rozwodu pomiędzy Londynem a Europą. Gubernator Banku Japonii mówił w sobotę, że był to najważniejszy temat rozmów.

- Oczywiście negocjacje nie zakończą się w ciągu tygodnia czy miesiąca, ten proces zajmie o wiele więcej czasu - przyznał na marginesie spotkania anonimowy przedstawicieli amerykańskiego ministerstwa finansów. - Jeśli przerodzą się one w ogromną konfrontację (między dwiema stronami - red.), to bardzo zdestabilizuje to zaufanie wobec tych podmiotów gospodarczych - dodał.

Bliski partner

Zdaniem szefów resortów finansów i prezesów banków centralnych państw G20 Brexit zwiększa globalne ryzyko gospodarcze. Wyniki referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej ich zdaniem przyczynia się do zwiększenia niepewności dla globalnej gospodarki.

"Mamy nadzieję, że Wielka Brytania pozostanie bliskim partnerem UE" - poinformowali ministrowie finansów i prezesi banków centralnych państw G20. Kanclerz Skarbu w rządzie Theresy May Philip Hammond stwierdził, że niepewność będzie panowała na rynkach finansowych przez cały okres prowadzenia negocjacji Wielkiej Brytanii z UE. - Musimy być gotowi, zarówno rząd, jak i Bank Anglii do reakcji na wszelkie niestabilności wywołane przez tę niepewność. Musimy zapewnić, że nasza gospodarka będzie nadal działać sprawnie - mówił Philip Hammond.

Słabszy wzrost

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów G20, którzy spotkali się w chińskim mieście Chengdu ocenili, że największe gospodarki świata są dobrze przygotowane do aktywnego radzenia sobie z ewentualnymi skutkami Brexitu.

W komunikacie ostrzegali również przed innymi czynnikami, które komplikują rozwój światowej gospodarki. Wśród najważniejszych wymienili konflikty geopolityczne, terroryzm i przepływ uchodźców.

Zebrani przyznali również, że globalny wzrost gospodarczy "jest słabszy niż by sobie tego życzono". Aby stawić temu czoło i osiągnąć silny, trwały, zrównoważony wzrost zebrani w Chengdu przedstawiciele G20 zobowiązali się do korzystania - indywidualnie i wspólne - ze "wszystkich narzędzi politycznych - monetarnych, fiskalnych i strukturalnych". Agencja AP zaznacza, że chociaż uczestnicy spotkania zapewnili, że będą działać na rzecz wzrostu gospodarczego, to nie ogłosili żadnych wspólnych inicjatyw. G20 skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

O "pragmatyczne i łagodne" negocjacje ws. Brexitu apelują również Amerykanie. Materiał TVN24:

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters, BBC, PAP