TVN24 Biznes | Ze świata

Pierwszy krajowy program odbudowy z zielonym światłem od Brukseli. Pieniądze już w lipcu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Portugalski program odbudowy gospodarczej po kryzysie związanym z pandemią został zatwierdzony przez Komisję Europejską. W uroczystości inauguracji pierwszego tego rodzaju planu w Unii Europejskiej wzięła udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Podczas środowej ceremonii w Lizbonie szefowa KE zapewniła, że pierwsze unijne środki dotrą do rządu Antonia Costy jeszcze w lipcu.

Portugalski plan odbudowy

- Wierzę, że reformy i przedsięwzięcia zawarte w tym planie pozwolą Portugalii wyjść z kryzysu, spowodowanego przez COVID-19, silniejszą, odporniejszą i lepiej przygotowaną na przyszłość – powiedziała von der Leyen, przypominając, że dokument ten był pierwszym, jaki otrzymała KE od państwa członkowskiego UE.

Von der Leyen wskazała, że Komisji zależy na jak najszybszym wsparciu Lizbony środkami na odbudowę gospodarczą. Podkreśliła, że poprawa kondycji portugalskich finansów leży również w interesie Brukseli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Powodzenie Portugalii w tym przedsięwzięciu będzie jednocześnie sukcesem (całej – red.) Unii Europejskiej – powiedziała przewodnicząca KE, określając plan odbudowy przedstawiony przez rząd Costy jako "bardzo ambitny", a zarazem będący "wyjątkową odpowiedzią" na pandemię.

W ramach planu odbudowy Portugalia do 2026 r. otrzyma 16,6 mld euro, z czego 13,9 mld euro stanowić będą środki z bezzwrotnych subsydiów, a 2,7 mld euro – kredyty.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock