Belgijskie frytki będą w tym roku krótsze o 3 centymetry

Ze świata

Przez suszę wzrosną ceny? Ekspert uspokajatvn24bis
wideo 2/2

Tradycyjne belgijskie frytki będą w tym roku krótsze o 3 centymetry - ostrzegają plantatorzy. Wszystko za sprawą suszy, która mocno odbiła się na europejskich uprawach.

Jak zauważył, cytowany przez BBC, szef Walońskiego Stowarzyszenia Plantatorów Ziemniaków Pierre Lebrun, tegoroczne zbiory ziemniaków w Belgii będą mniejsze o 25 proc. Na dodatek mniejsze są także zbierane warzywa.

- Ponieważ, za sprawą suszy, mniejsze są ziemniaki, będziemy jedli także mniejsze frytki - stwierdził Lebrun w rozmowie z gazetą "Sudpresse".

Mniej o 3 cm

Walońskie Stowarzyszenie Plantatorów Ziemniaków wyliczyło, że frytki mogą zmniejszyć się aż o trzy centymetry. Tym samym zamiast ośmiu czy dziewięciu, będą miały pięć, sześć centymetrów.

Jak informował "Guardian", Belgia wystąpiła nawet w sierpniu do Unii Europejskiej o specjalne wsparcie dla rolników, których uprawy zostały dotknięte suszą. Problem z ziemniakami dotyczy jednak także innych krajów.

Pierre Lebrun zauważył, że kłopoty ze zbiorami mają także plantatorzy z południowej Anglii, Holandii, Francji i zachodnich Niemiec.

Autor: mp//dap / Źródło: BBC, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock