Niesprzedana żywność z supermarketów trafi do potrzebujących

Ze świata

ShutterstockWedług szacunków każdego roku we Francji marnuje się 7,1 mln ton żywności

Francuskie supermarkety będą musiały rozdawać niesprzedane jedzenie - takie prawo przyjął tamtejszy parlament. Przepisy zabraniają marketom niszczenia niesprzedanej żywności. Zdaniem twórców ustawy, którą poparły wszystkie partie, jej uchwalenie jest "kluczowym działaniem dla planety".

Nowe prawo nakazuje supermarketom rozdawanie produktów żywnościowych, które przekroczyły datę przydatności do spożycia. Co ważne wielkie sklepy nie będą mogły już niszczyć jedzenia. Dotąd zdarzało się tak, że niesprzedaną żywność polewano wybielaczem, aby zabezpieczyć przez ewentualnym spożyciem.

Historyczne zmiany

Jak przypomina "The Guardian" poprawki do ustawy miały być wprowadzone już w maju, ale zostały zablokowane przez francuski Trybunał Konstytucyjny, bo zawierały błędy formalne. Twórcy ustawy musieli zatem dokonać poprawek. Poprawną ustawę teraz przyjęli posłowie, a nowe prawo wejdzie w życie już 13 stycznia przyszłego roku. Po tym jak zaakceptuje je Senat. Arash Derambarsch, który prowadził kampanię na rzecz wprowadzenia nowego prawa ocenił, że to "historyczne zwycięstwo". - To niezwykłe rzadkie, aby wprowadzić poważne zmiany tak szybko i co ważne przy jednomyślnym poparciu - powiedział Derambarsch i podkreślił, że nowe prawo pozwala prywatnym osobom stworzenie stowarzyszeń, które będą zbierały i dystrybuowały taką żywność. - Oznacza to, że zwykli obywatele mogą pokazać swoją solidarność i pomóc rozpowszechniać jedzenie tym, którzy tego potrzebują - wyjaśnił Derambarsch.

Także w UE?

Brytyjski dziennik pisze, że Francuzi chcą teraz wprowadzenia podobnych rozwiązań we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wniosek z taką propozycją ma niebawem trafić do Komisji Europejskiej. Według szacunków każdego roku we Francji marnuje się 7,1 mln ton żywności. Większość, bo aż 67 proc. wyrzucają konsumenci, za 15 proc. odpowiadają restaurację, a 11 proc. sklepy. Na całym świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton jedzenia. To aż jedna trzecia produkowanej żywności. Niemal 100 mln ton żywności marnowane jest w Europie. Do tego niechlubnego wyniku przyłożyli się również Polacy, którzy na śmietnik wyrzucili 9 mln ton żywności.

Autor: msz/ / Źródło: The Guardian, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock