Grexit dzieli europejskich ministrów. "Nie może do tego dojść"

Ze świata


Francuski minister finansów Michel Sapin powiedział w wywiadzie dla niedzielnego tygodnika greckiego "To Vima", że nie może dojść do czasowego wyjścia Grecji ze strefy euro, co sugerował jego niemiecki odpowiednik.

- Zareagowałem żywo na tę sugestię Wolfganga Schaublego o wyjściu Grecji ze strefy euro na maksymalnie pięć lat. Mówienie o 'czasowym Grexicie' jest mówieniem o czymś, do czego nie może dojść. Albo się wychodzi ze strefy euro, albo się w niej pozostaje. Jeśli będzie istniała możliwość czasowego z niej wyjścia, wystąpią wątpliwości co do całej unii (monetarnej) - powiedział. Podkreślił, też, że test, który przeszedł grecki premier Aleksis Cipras, spowodował, że "zmienił się jego status w oczach europejskich odpowiedników".

Greckie zobowiązania

Grecja zobowiązała się wprowadzić wiele reform, w tym część już od poniedziałku. Część z nich parlament przegłosował w środę, nad następnymi ma głosować 22 lipca. Potrzeby finansowe Grecji eurogrupa oceniła na 82-86 mld euro i tyle maksymalnie może wynieść wartość nowego trzyletniego programu pomocowego, trzeciego już od 2010 roku. Już w poniedziałek Grecja otrzyma pilną pożyczkę pomostową w wysokości 7,16 mld euro. Pochodzić ona będzie ze środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), wspólnego dla wszystkich państw unijnych, a nie tylko strefy euro. Pożyczka została udzielona na trzy miesiące. Pieniądze te pozwolą Grecji na uregulowanie zaległości wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i spłatę części należności wobec Europejskiego Banku Centralnego przed zakończeniem negocjacji o nowym programie pomocowym. Termin na spłatę raty długu do EBC w wysokości 3,5 mld euro przypada właśnie w najbliższy poniedziałek, 20 lipca.

Merkel: Grecja musi potwierdzić swoją gotowość do współpracyTVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: PAP

Raporty: