Bruksela bardzo łaskawa. Daje Francji dwa dodatkowe lata na zbicie deficytu

Ze świata

CC BY-SA 3.0/wikipedia.org/ | Carlos DelgadoFrancji dostała dodatkowe dwa lata na ograniczenie deficytu poniżej poziomu 3 proc. PKB

Ministrowie finansów państw strefy euro poparli propozycję Komisji Europejskiej, by dać Francji dodatkowe dwa lata na ograniczenie deficytu poniżej poziomu 3 proc. PKB - poinformował szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Zgodnie z najnowszą propozycją KE Francja miałaby zbić swój deficyt do 2017 r., a nie już w tym roku, jak zakładały wcześniejsze rekomendacje Komisji. We wtorek wnioskiem KE mają zająć się ministrowie finansów państw UE, ale poparcie eurogrupy to sygnał, że zostanie on zaakceptowany.

4 mld oszczędności

- W zamian Francja obiecała przedstawić w kwietniu plan dodatkowych oszczędności na sumę 4 mld euro w 2015 r. oraz w pełni dotrzymać nowego terminu korekty nadmiernego deficytu - powiedział Dijsselbloem po zakończeniu spotkania eurogrupy. Dodał, że w maju Francja przedstawi także bardziej szczegółowy plan reformowania swojej gospodarki. Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, Francuz Pierre Moscovici zapowiedział, że KE będzie "bardzo pilna", jeśli chodzi o kontrolowanie realizacji zobowiązań przez Paryż. - To kwestia wiarygodności Paktu Stabilności i Wzrostu - dodał komisarz.

Bruksela wyszła Francji naprzeciw, bo władze tego kraju obiecały działania, które maja poprawić sytuację finansów państwa i zreformować gospodarkę. Chodzi np. o ustawę w sprawie liberalizacji gospodarczej, która zwiększa m.in. liczbę niedziel handlowych w roku, a także wprowadza deregulację niektórych sektorów oraz ogranicza biurokrację.

Dadzą radę dopiero w 2017

Komisja oceni sytuację trzy miesiące po tym, gdy ministrowie finansów państw UE zatwierdzą wniosek ws. przesunięcia na 2017 r. daty zbicia deficytu poniżej 3 proc. PKB. Paryż nie pierwszy raz dostaje na to dodatkowy czas. Termin przewidujący, że deficyt zostanie obniżony poniżej 3 proc. do 2015 r., został przesunięty z 2013 r. Od tego czasu Francja pozostaje w procedurze nadmiernego deficytu. Projekt budżetu Francji, który jesienią przesłano do Brukseli, przewidywał, że kraj ten da radę osiągnąć cel 3 proc. dopiero w 2017 r. W tym roku deficyt ma wynieść 4,1 proc. PKB. W poniedziałek eurogrupa poparła też decyzję KE, by nie wszczynać procedury nadmiernego deficytu wobec Włoch i Belgii, mimo że kraje te mają problemy ze sprostaniem unijnym zasadom budżetowym.

Autor: mw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0/wikipedia.org/ | Carlos Delgado