Firmy chwalą, związki protestują. "To koniec umów o pracę"

Ze świata

Macron wyrusza w tournée po Europie. Na mapie brak PolskiTVN24 BiS
wideo 2/3

Francuski premier Edouard Philippe przedstawił w czwartek założenia reformy kodeksu pracy, jaką rząd prezydenta Emmanuela Macrona chce szybko wprowadzić za pomocą pięciu dekretów. To reforma ambitna, zrównoważona i sprawiedliwa - zapewnił premier. Związkowcom projekt się nie podoba i zapowiadają protesty.

Zaprezentowane organizacjom pracodawców i związkowcom po dwóch miesiącach konsultacji projekty liczące w sumie 200 stron mają na celu "nadrobienie straconych lat i zmarnowanych okazji" z punktu widzenia walki z bezrobociem - powiedział Philippe. Stopa bezrobocia wynosi we Francji 9,8 proc.

Reforma prawa pracy

Reforma ma uelastycznić warunki płacy i pracy, zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorstwach, by skłonić właścicieli do zatrudniania nowych pracowników. Zakłada m.in. ograniczenie odszkodowań za zwolnienia, skraca terminy na złożenie skarg do sądów pracy i dopuszcza negocjowanie warunków zatrudnienia bez udziału związków zawodowych w firmach liczących do 50 pracowników.

Wszystko po to, by "dostosować prawo pracy do potrzeb". - Po raz pierwszy reforma kodeksu pracy daje priorytet najmniejszym, małym i średnim firmom - powiedziała minister pracy Muriel Penicaud. We Francji zatrudniają one połowę wszystkich pracowników. Szef konfederacji małych i średnich firm CPME Francois Asselin pochwalił reformę jako "szczególnie pragmatyczną".

Krytyka kodeksu

Największa centrala związkowa CFDT wyraziła rozczarowanie przedstawionymi projektami. Jej szef Laurent Berger określił reformę ją jako straconą szansę "wprowadzenia dialogu społecznego jako centralnego elementu zarządzania przedsiębiorstwami". Druga co do wielkości centrala CGT zapowiedziała już na 12 września uliczne protesty przeciwko reformie. - Wszystkie nasze obawy się potwierdziły. To koniec umów o pracę - powiedział po wyjściu z siedziby premiera sekretarz generalny CGT Philippe Martinez. Przez dekady kolejne prawicowe i lewicowe francuskie rządy próbowały zreformować prawo pracy, ale pod naciskiem ulicznych protestów łagodziły wprowadzane zmiany. Stąd reformę uważa się za największy dotąd test dla przywództwa - w kraju i na szczeblu europejskim - wybranego w maju Emmanuela Macrona, który traci poparcie w sondażach.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP