Francja zakaże popularnych implantów piersi. Mogą zwiększyć ryzyko raka

Ze świata

ShutterstockFrancja ma zakazać w czwartek popularnego typu implantów piersi

Francja ma zakazać w czwartek popularnego typu implantów piersi, który może mieć związek w występowaniem rzadkiej formy raka - poinformował dziennik "Le Monde" oraz francuskie radio publiczne.

"Le Monde" pisze o "historycznej" decyzji. Gazeta podaje, że francuska Narodowa Agencja ds. Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM) poinformowała 2 kwietnia producentów o swoich planach dotyczących "zakazu produkcji, dystrybucji, importu, eksportu, promocji, noszenia teksturowanych oraz poliuretanowych implantów piersi".

Oczekuje się, że Agencja ogłosi swoją decyzję w czwartek.

Poważnie zagrożenie

Wskazuje ona na "rzadkie, ale poważne niebezpieczeństwo", które mogą powodować implanty. Jest nim anaplastyczny chłoniak wielkokomórkowy (BIA-ALCL), rzadka postać raka. ANSM poinformowała w listopadzie, że od 2011 roku zarejestrowała 53 przypadki BIA-ALCL.

Szacuje się, że większość z 500 tysięcy kobiet, posiadających implanty we Francji korzysta z implantów z teksturowaną powierzchnią, a nie tych bardziej zalecanych - z powierzchnią gładką. Te pierwsze posiadają powierzchnię przypominającą rzep i przyklejają się do tkanki piersi, aby uniknąć jego przesuwania. Media podkreślają, że kobiety, które już mają implanty nie musiałyby ich usuwać po wprowadzeniu zakazu.

Przypomnijmy, że w 2010 roku Francja znalazła się w centrum poważnego skandalu dotyczącego implantów piersi. Okazało się wówczas, że popularny producent implantów wypełniał je tanim żelem silikonowym klasy przemysłowej, który był o wiele bardziej niebezpieczny niż silikon medyczny. Firma Poly Implant Prothese została zamknięta, a jej założyciel Jean Claude Mas został skazany na cztery lata więzienia za oszustwo.

W raporcie z marca 2017 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków stwierdziła, że kobiety z implantami piersi miały "bardzo niskie, ale zwiększone szanse" rozwoju anaplastycznego chłoniaka wielkokomórkowego w porównaniu z kobietami, które implantów w ogóle nie miały. W Stanach Zjednoczonych stwierdzono 359 przypadków BIA-ALCL. 203 zdiagnozowano u kobiet noszących implanty teksturowane, a 28 u kobiet noszących implanty gładkie.

Autor: tol / Źródło: AFP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock