Setki tysięcy ludzi na ulicach, w pałacu Jeff Bezos. Macron krytykowany

Autor:
mb/ams
Źródło:
The Guardian

Prezydent Emmanuel Macron krytykowany we Francji. Powodem jest ceremonia wręczenia orderu Narodowego Legii Honorowej założycielowi Amazona Jeffowi Bezosowi, w momencie kiedy setki tysięcy obywateli protestowało przeciwko reformie emerytalnej. Macron został nazwany "prezydentem bogaczy".

Ceremonia wręczenia orderu Jeffowi Bezosowi odbyła się w Pałacu Elizejskim w ubiegły czwartek, 16 lutego. Tego dnia setki tysięcy obywateli protestowało w całym kraju w związku z planowanym podniesieniem wieku emerytalnego do 64 lat.

Z informacji uzyskanych przez "The Guardian" wynika, że order przyznano Bezosowi około 10 lat temu, zanim Macron trafił do Pałacu Elizejskiego. Czwartkowa ceremonia miała zatem na celu nadrobienie zaległości sprzed lat.

Emmanuel Macron krytykowany

Brytyjski dziennik podał, że Pałac Elizejski nie przekazał żadnych szczegółów w sprawie ceremonii, informacja w tej sprawie nie została też umieszczona w oficjalnym dzienniku prezydenta. Wydarzenie zbiegło się w czasie z pobytem rodziny Bezosów w Paryżu.

Jako pierwszy informacje w tej sprawie podał francuski tygodnik "Le Point". Wywołały one gniew we Francji, a Macron został nazwany "prezydentem bogaczy" przez lewicowych krytyków.

Według Bloomberg Billionaires Index Jeff Bezos jest na trzecim miejscu na liście najbogatszych osób na świecie. Na pierwszym miejscu jest Bernard Arnault, który również uczestniczył w czwartkowej uroczystości.

"Le Point" podał, że wydarzenie, w którym uczestniczyło tylko kilku wybranych gości, było "wystawne, ale poufne".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: The Guardian

Pozostałe wiadomości