Francja po zamachu, marsz europejskich przywódców. Program specjalny w TVN24 Biznes i Świat

Ze świata

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatW Paryżu ruszył wielki marsz przeciw terroryzmowi

Po ataku w Paryżu pytamy, czy podobne akty przemocy mogą rozlać się na inne kraje. Czy jesteśmy na nie przygotowani? Czy radykalny Islam jest zagrożeniem także w Polsce? W weekend wraz z gośćmi w programie specjalnym przeanalizujemy wydarzenia we Francji. Przyglądamy się też manifestacji w Paryżu, z udziałem zagranicznych przywódców, w tym premier Ewy Kopacz i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Wielki marsz przeciwko terroryzmowi rozpoczął się w niedzielę po południu w Paryżu. Jego uczestnicy, wśród których są również przywódcy państw, w tym premier Ewa Kopacz, oddają hołd 17 ofiarom zamachów, do jakich doszło w ostatnich dniach we Francji. Liczbę uczestników niedzielnej manifestacji szacuje się na blisko milion osób. Już od rana mieszkańcy Paryża, a także przyjezdni gromadzili się na Placu Republiki, skąd o godz. 15 wyruszył marsz w kierunku Placu Narodu. Po południu do zgromadzonych dołączyli zaproszeni przez prezydenta Francji Francois Hollande'a przywódcy innych państw, wśród których - oprócz szefowej polskiego rządu - jest też m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy Włoch i Wielkiej Brytanii Matteo Renzi i David Cameron, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu i przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Francja walczy z terrorystami

O godz. 10.00 gościem TVN24 Biznes i Świat był prof. Daniel Boćkowski, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego w Instytucie Historii Nauko Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Z kolei o 10.30 porozmawialiśmy z Chiarą Ferraris, Polką mieszkającą we Francji.

W niedzielę o 11:00 o sytuacji we Francji i zagrożeniu ze strony dżihadystów w innych krajach rozmawialiśmy ze współtwórcą UOP Piotrem Niemczykiem. Zapytaliśmy też o to, czy ataków ze strony radykałów możemy spodziewać się także w Polsce. O 11.30 o zabezpieczeniu niedzielnego marszu rozmawialiśmy z ppłk. Adamem Lizoniem, prezesem zarządu Fundacji byłych żołnierzy jednostek specjalnych GROM.

O 12:30 gośćmi programu "Korespondent" w TVN24 Biznes i Świat byli Michel Viatteau z agencji AFP, Jan Hunin, dziennikarz holenderskiego dziennika Volkskrant i Władimir Kirianow z rosyjskiego tygodnika "Argumenty i Fakty".

Najpierw strach przed terrorem, potem demonstracja solidarności. Jak Francuzi reagują na zamach na redakcję "Charlie Hebdo"? O 14.30 opowie Sebastien Ducourtioux, Francuz mieszkający w Polsce i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim.

O godz. 15.00 wraz z dr. Januszem Siborą, historykiem i badaczem protokołu dyplomatycznego będziemy przyglądać się marszowi przeciwko terroryzmowi, w którym udział wezmą przywódcy europejscy.

O 15.30 gościem TVN24 Biznes i Świat będzie gen. Gromosław Czempiński, były szef UOP. Pół godziny później w studiu TVN24 Biznes i Świat będziemy gościć Danutę Hübner i Jacka Pałasińskiego. O 17.00 porozmawiamy z kolei z Janem Rokitą.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat