Francja i Niemcy chcą odbudować system bankowy w Donbasie

Ze świata

Sergey Galyonkin CC BY SA Flickr Na początku listopada 2014 roku rząd Ukrainy zablokował wypłatę świadczeń społecznych w rejonach kontrolowanych przez rebeliantów, by - jak wyjaśnił wówczas premier Arsenij Jaceniuk - "nie finansować terroryzmu"

Francja i Niemcy omawiają z Ukrainą warianty odbudowy systemu bankowego w Donbasie, by umożliwić wypłatę świadczeń społecznych mieszkańcom tego regionu - informuje w środę dziennik "Wiedomosti", powołując się na dwóch europejskich dyplomatów.

Przywrócenie tam wypłat świadczeń społecznych - emerytur, rent i zasiłków - przewidują porozumienia z Mińska z 12 lutego 2015 roku. W przyjętej w stolicy Białorusi deklaracji "czwórki normandzkiej" Francja i Niemcy zobowiązały się do udzielenia "wsparcia technicznego w odbudowie segmentów systemu bankowego w rejonach objętych konfliktem przez ewentualne utworzenie międzynarodowego mechanizmu ułatwiającego wypłatę świadczeń".

Kolejne kroki

Rosyjska gazeta podaje, że w drugiej połowie maja wspólna francusko-niemiecka grupa ekspertów odwiedziła Kijów, gdzie z przedstawicielami władz Ukrainy i tamtejszych banków rozmawiała o wznowieniu transferów pieniężnych.

"Wiedomosti" przekazują, że w porządku dziennym był z jednej strony wybór banku lub banków możliwych do przyjęcia dla Kijowa i Doniecka, a z drugiej - banku, który wziąłby na siebie odpowiedzialność za wypełnienie tej misji. Według dziennika z samozwańczymi republikami w Donbasie temat ten omawiano na forum podgrupy ds. gospodarczych, utworzonej w ramach grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu na Ukrainie. "Wiedomosti" przytaczają też źródło zbliżone do MSZ Rosji, które utrzymuje, że Kijów "nie dąży do odbudowy systemu finansowego w Donbasie i nie zgadza się na francusko-niemieckie propozycje, które mu przekazano". Na początku listopada 2014 roku rząd Ukrainy zablokował wypłatę świadczeń społecznych w rejonach kontrolowanych przez rebeliantów, by - jak wyjaśnił wówczas premier Arsenij Jaceniuk - "nie finansować terroryzmu". Miejscowym emerytom zaproponowano, by zarejestrowali się na terytoriach podporządkowanych Kijowowi i tam odbierali świadczenia. Ukraińska minister finansów Natalia Jaresko ogłosiła, że do czerwca 2015 roku z możliwości takiej skorzystało około 925 tys. osób z 1,2 mln uprawnionych.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sergey Galyonkin CC BY SA Flickr